رئیس گروه پژوهش و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد از اختصاص اعتبارات پژوهشی موضوع بند هـ ‍‍‍‍‍‍‍‍ تبصره 9قانون بودجه 1401 به موضوعات اجتماعی و فرهنگی این استان خبر داد.

به گزارش صبح ساباط؛ مهدی دهقان منشادی با اعلام این خبر گفت: با توجه به پیشنهاد مطرح شده در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده و همچنین تاکید استاندار یزد مبنی بر اهمیت نقش پژوهش در حل مسائل اجتماعی و فرهنگی استان و نیز مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد مقرر شد در سال جاری اعتبارات پژهشی موضوع بند هـ تبصره ۹ قانون بودجه ۱۴۰۱ به موضوعات اجتماعی و فرهنگی اختصاص یابد.

دهقان منشادی افزود: بدین منظور با انجام مکاتبه یا تشکیل نشست‌های مختلف، نیازهای پژوهشی حوزه اجتماعی و فرهنگی با نظر دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مربوطه و نیز نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی احصا شد.

شایان ذکر است؛ از جمله جلساتی که در این زمینه تشکیل شد؛ نشست هم‌اندیشی با دفاتر تسهیل‌گری در مناطق حاشی‌ نشین شهر یزد جهت طرح موضوعات اجتماعی و فرهنگی بود.

دهقان منشادی در این رابطه گفت: موضوعات و نیازهای احصا شده در چند نشست کارشناسی جمع بندی شده و پس از آن در کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان یزد به تصویب رسیده است.
وی تصریح کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با ارسال فراخوانی عمومی به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و نیز در سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) از پژوهشگران درخواست کرد تا کاربرگ‌های پیشنهادی (پروپوزال) خود را جهت بررسی ارسال کنند.

وی اظهار داشت: پس از مهلت زمانی فراخوان، تعداد ۳۹ کاربرگ‌ پیشنهادی برای ۱۰ عنوان پژوهشی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی استان یزد دریافت شده است.

رئیس گروه پژوهش و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد، گفت: با بررسی دقیق کاربرگ‌های پیشنهادی و با در نظر گرفتن شاخص های ارزیابی این کاربرگ‌ها و نظرات اعضای کمیته پیش‌بینی در دستورالعمل اجرایی مرتبط، کاربرگ‌های‌ پیشنهادی ارسالی ۱۰ متقاضی برای ۱۰ طرح پذیرفته شد.

دهقان منشادی اضافه کرد: این عناوین پس از تصویب در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان باید به دستگاه‌های اجرایی مربوطه ابلاغ شود تا پس از ثبت در سامانه سمات و طی مراحل قانونی مطابق با دستورالعمل به مرحله انجام درآیند.

به گفته وی، بررسی عوامل موثر بر ترجیحات فرزندآوری و نگرش‌ها در خانوارهای استان، ریشه‌یابی آسیب‌های اجتماعی و ارایه تجارب موفق و راهکارهای کاهش، تحلیل و بررسی آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی در مدارس استان یزد و ارایه راهکارهایی برای کاهش آن، واکاوی سبک زندگی اجتماعی فرهنگی یزدی‌ها در گذشته و حال، شناسایی فرصت های (آینده) شغلی بانوان مبتنی بر پایداری خانواده‌، بررسی توانمندی‌ها و سنجش استعدادهای دانش‌آموزان مناطق حاشیه‌نشین شهر یزد، تدوین برش استانی طرح جامع مهندسی فرهنگی کشور و ارایه برنامه عملیاتی استان یزد، شناسایی ظرفیت‎های بهبود وضعیت سرگرمی و اوقات فراغت شهروندان استان، آسیب‌شناسی فرهنگی و اجتماعی توسعه صنعتی شهرستان میبد و واکاوی چالش‌ها ( اجتماعی، فرهنگی و امنیتی) و فرصت‌های گردشگری استان عناوین این ده طرح بودند.

لازم به ذکر است؛ طرح‌های پژوهشی پس از انجام و تصویب جهت اجرای نتایج به دستگاه‌های اجرایی مرتبط ابلاغ شده و برای استفاده عموم پژوهشگران بر روی سامانه پژوهش‌های توسعه‌ای استان به نشانی http://research.yazdmporg.ir قرار خواهد گرفت.