سید احسان خاندوزی در مراسم رونمایی از سه خدمت جدید بانک ملت با اشاره به بالا بودن هزینه مبادله در اقتصاد کشور، ضرورت بهره گیری از نوآوری در خدمات مالی و بانکی را یکی از راه های کاهش هزینه مبادله در اقتصاد دانست.

به گزارش صبح ساباط؛ سید احسان خاندوزی در مراسمی که به‌ منظور آغاز به کار همزمان سه خدمت نوین بانک ملت و در وزارت اقتصاد برگزار شد؛ گفت: هزینه مبادله يکی از مفاهيم کلیدی و محوری در اقتصاد است که به نوعی خدماتی که امروز از آنها رونمایی شد نیز به نوعی با این مفهوم اقتصادی مرتبط است.

خاندوزی با اشاره با بالا بودن هزینه مبادله در اقتصاد ایران گفت: در اقتصاد ایران به شکل غیر متعارف و غیر عادی با بالا بودن هزینه های مبادله مواجه هستیم به نحوی که فعالان اقتصادی در سطح بنگاه ها و شرکت ها، تولید کنندگان و صادرکنندگان از یک سو و از سوی دیگر نیز فعالان خرد اقتصادی، خویش فرمایان و کسبه و خانوارها در فضایی در اقتصاد ایران مشغول فعالیت هستند که برای اقدامات و فعالیت های اقتصادی خود مجبور به تحمل زحمت، زمان و هزینه های زیادی هستند .

وزیر اقتصاد بالا بودن اصطکاک سیستمی در حوزه مبادلات اقتصادی را از موانع بزرگ کسب و کارها برشمرد و افزود: هر چقدر که اصطکاک در مسیر فعالیت های تولیدی و اقتصادی را کاهش دهیم در واقع به اجرای شعار سال که حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال افرین است، عمل کرده ایم.

خاندوزی در ادامه با تأکید بر اینکه بخش مهمی از دل نگرانی ها و فرسایش روحی و روانی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کشور نیز از این مسیر حل و فصل خواهد شد، گفت: هر اقدامی که در جهت کاهش هزینه مبادلات در اقتصاد ایران از جمله پیش بینی پذیری و سهولت دسترسی به خدمات، کاهش زمان برای انجام خدمات مختلف در حوزه های بانکی ، بروکراتیک و ضمانت نامه های اجرا و قرارداد صورت پذیرد، منجر به بهبود شرایط اقتصادی و حل مشکلات تولیدکنندگان خواهد شد.

وی در ادامه سخنانش و با اشاره به اینکه زنجیره وسیع هزینه مبادله در اقتصاد مصادیق بسیار گسترده ای را در بر می گیرد، خاطر نشان کرد: ارایه خدماتی از این نوع که امروز شاهد رونمایی از سه مورد از آنها از سوی مدیران، کارشناسان و نیروی انسانی متخصص بانک ملت هستیم به مشتریان بانک این امکان را فراهم می کند که هم با هزینه کمتر و هم در زمان کوتاه تر و کاهش رفت و آمد به شعبات از این خدمات بهره مند شوند.

خاندوزی توسعه این خدمات و محصولات را از ضروریات اقتصاد امروز دانست و تأکيد کرد: توسعه این قبیل خدمات منجر به افزایش رضایت مندی مشتریان و عموم مردم شده و از منظر اقتصادی نیز منجر به کاهش هزینه مبادله در اقتصاد خواهد شد.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: بانکداری دیجیتال باید شامل مجموعه ای از یک اکو سیستم همراه خود باشد که بتواند تمام پشتیبانی های مورد نیاز را نیز انجام دهد. وی در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه ستاره در شبکه بانکی و بورس خاطرنشان کرد: این نوع خدمات می تواند به بانکداری دیجیتال کمک کند که تمام اجزای زیست بوم مورد نیاز خود را فراهم کند.

وزیر اقتصاد یکی دیگر از مزایای ایجاد خدمات و محصولات نوین بانکداری را کاهش هزینه های غیر بهره ای بانکها دانست و افزود: متأسفانه سهم هزینه های غیر بهره ای در ترازنامه بسیاری از بانکهای ما بالاست و باید تلاش و همت مدیران بانکها به این حوزه معطوف شود تا هم هزینه تمام شده پول و هم هزینه های غیر بهره ای شبکه بانکی کشور کاهش یابد .

خاندوزی در پایان با اشاره به ظرفیت بسیار بالای کشور در زمینه توسعه خدمات نوین بانکداری افزود: فرهنگ عمومی مردم ما در جهت حرکت به سمت اقتصاد و بانکداری دیجیتال بسیار کم نظیر است، در حالیکه بسیاری از کشورها زمان بسیار بیشتری برای رسیدن به فرهنگ اقتصادی در حوزه مالی و نظام پرداخت ها را طی کردند، این مسیر در کشور ما با سرعت به مراتب بیشتری پیموده شد.

وی افزود: با وجود زیر ساخت فنی مناسب در کشور و جوانان خوش فکر در حوزه های مختلف از جمله فناوری اطلاعات و حوزه های مالی و اقتصادی اکنون کشور ما در این زمینه حرف های زیادی برای ارایه دارد.وی در پایان گفت: جای آن دارد که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با وضع اهداف مشخص کمی و مشوق های خاص، از آن دسته از بانک هایی که با سرعت بیشتری از الگوهای بانکداری سنتی جدا شده و به سمت ارایه نوآوری در خدمات مالی حرکت می کنند، حمایت ویژه کند تا سایر اجزای شبکه بانکی نیز به این کاروان بپیوندند.

گفتنی است؛ در این مراسم از سه خدمت نوین بانک ملت با عنوان بانک پلاس، اکوسیستم الان بخر، بعداً بپرداز یا BNPL و فرا بانک ملت، پرداخت کاملا ً غیر حضوری با امضای دیجیتال رونمایی شد .