رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد در جریان بازدید خبرنگاران از کارخانه کمپوست و سامانه بازپس شهر جهانی یزد با اشاره به راه اندازی سامانه مدیریت پسماند خشک خانگی از اول شهریورماه در منطقه ۲ شهرداری یزد به صورت آزمایشی گفت: در این زمینه نرم‌افزاری به نام بازپس ایجاد شده که شهروندان با وارد کردن و ثبت اطلاعات، آدرس منزل و میزان زباله خشک خود کارکنان مربوطه طبق زمان‌بندی انتخابی شهروندان به جمع اوری آنها اقدام می کنند.

به گزارش صبح ساباط؛ محمد برزگر رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد در جریان بازدید خبرنگاران از کارخانه کمپوست و سامانه بازپس با اشاره به راه اندازی سامانه مدیریت پسماند خشک خانگی از اول شهریورماه در منطقه ۲ شهرداری یزد به صورت آزمایشی گفت: در این زمینه نرم‌افزاری به نام “بازپس” ایجاد شده که شهروندان با وارد کردن و ثبت اطلاعات، آدرس منزل و میزان زباله خشک خود، کارکنان مربوطه طبق زمان‌بندی انتخابی شهروندان به جمع اوری آنها اقدام می کنند.

برزگر افزود: در قبال تحویل پسماند با توجه به ارزش کارشناسی شده هر نوع پسماند خشک، شهرداری مبلغی را به شهروند اعطا می‌کند که در کیف پول شهروندی برای استفاده از خدمات شهری شارژ می‌شود و یا به حساب بانکی شهروند واریز می کنند.

وی گفت: اکنون همه شهروندان می توانند وارد این سامانه شوند و زباله های خشک خود را تحویل دهند.

رئیس سازمان مدیریت پسماند مدیریت شهرداری یزد هدف از راه اندازی سامانه یاد شده را کوتاه کردن دست زباله گردها، جلوگیری از آلودگی زیست محیط و بهداشت بیان کرد و گفت: تاکنون ۷۳۴ شهروندان اطلاعات خود را در این سامانه ثبت و هزار و ۴۹ نفر درخواست جمع آوری زباله داشتند که ۲ هزار و ۱۴۲ گرم پسماند خشک جمع آوری شده است.

او با بیان اینکه روزانه ۳۴۰ تن زباله تر در این شهر جمع آوری می شود گفت: از این میزان حدود ۶ تا هفت تن زباله خشک است.

محمد برزگر گفت: از میزان زباله های جمع آوری شده ۲۹۰ تن مربوط به مرکز شهر است.

وی افزود: براساس برآوردهای انجام شده حدود ۱۰ تا ۱۳ درصد پسماند خشک و قابل بازیافت است، البته تفکیک زباله از مبدا باید انجام شود که در این زمینه مشارکت شهروندان ضروری است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد با بیان اینکه همچنین روزانه حدود ۲ تا سه تن زباله های سر شاخه های هرس درختان در یزد بازیافت می شود،افزود: ۵۹ دستگاه خودرو در شهر یزد زباله های از سطح شهر را جمع آوری می کنند.

وی با اشاره به راه اندازی خط پردازش ۳۰۰ تنی پسماندهای خانگی شهر یزد در کارخانه کمپوست، گفت: این خط در مهرماه امسال با هزینه ۲۱ میلیارد تومان و اشتغال زدایی برای ۳۵ نفر به طور مستقیم راه اندازی شده است.

برزگر با بیان اینکه این واحد روزانه ۳۰۰ تن زباله تولیدی شهروندان یزد را پردازش و جداسازی می کند، افزود: در سال ۸۷ یک خط پردازش در این کارخانه ایجاد شد که به دلایل فنی تعطیل شد.

وی در آینده از راه اندازی خط تولید کود کمپوست نیز در این کارخانه خبر داد وگفت: در یکماه گذشته همه زباله شهر یزد دفن می شد اما خوشبختانه زباله ها در این کارخانه تفکیک می شود.
گفتنی است؛ در پایان خبرنگاران از کمپ پناه شهرداری یزد محل نگه داری سگ های بلاصاحبی است که با ظرفیت پذیرش ۹۰۰ قلاده سگ در حال فعالیت است بازدید کردند.

این کمپ براساس گزارش شهروندان به سامانه الو پناه شهرداری یزد به شماره ۳۶۷۸ ضمن زنده گیری توسط اکیپ های تخصصی و عقیم سازی در این محل نگه داری می‌شود و اکنون نزدیک به ۸۰۰ قلاده سگ در این محل نگه داری می‌شوند.

  • نویسنده : بهناز عسکری