رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد در بازدید از بخش ‌های مختلف اداره کل استاندارد یزد گفت: استاندارد و توسعه فعالیت‌های آن لازمه اصلی توسعه بازار و صادرات است.

به گزارش صبح ساباط؛ مجید دهقانی‌زاده رئیس سازمان  مدیریت و برنامه ریزی استان یزد در بازدید روز گذشته خود از بخش ‌های مختلف اداره کل استاندارد یزد با بیان اینکه یکی از ابزارهای تضمین رشد اقتصادی در استان یزد توسعه بازار و توسعه صادرات است؛ عنوان کرد: لازمه اصلی این توسعه بی‌شک استاندارد و توسعه فعالیت‌های آن است.

دهقانی زاده با اشاره به فضای جدید برنامه توسعه‌ای کشور و منویات دولت سیزدهم، استان را موظف به تحقق رشد اقتصادی تعیین شده دانست و گفت: تمام انرژی دولت و نظام و مصرف منابع بودجه در راستای تحقق این رشد اقتصادی به کار گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد تصریح کرد: سالیان سال در کشور زحمات زیادی کشیده شده و منابع زیادی هزینه شده است؛ اما مردم احساس رضایت کافی و لازم از آن را ندارند و چرا که این زحمات در زندگی روزمره مردم خودش را نشان نداده است.

وی با بیان اینکه در گذشته انسجامی میان برنامه و بودجه وجود نداشته است، افزود: در حال حاضر عزم دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی برای برنامه محوری به جای بودجه محوری جزم شده و تمامی منابع از جمله بودجه عمومی در راستای تحقق اهداف عالی برنامه بسیج شده است.

این مقام مسئول یکی از پایه‌های اساسی رشد اقتصادی کشور به ویژه استان یزد را برنامه محوری دانست و اظهار داشت: با برنامه محوری تحول بزرگی رقم خواهد خورد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد علت آن‌که استان علی‌رغم اندازه کوچک حجم اقتصادیش، رشد اقتصادی خوبی را در ده سال گذشته در کشور داشته است؛ وجود بخش‌های بزرگ و پیشرو اقتصادی آن عنوان کرد.

دهقانی‌زاده برخی از محصولات تولیدی در اقتصاد یزد را مازاد بر نیاز این استان ارزیابی کرد و اذعان داشت: باید این محصولات به بازارهای خارج از کشور انتقال پیدا کند اما نه به صورت فروش خارجی بلکه به معنای واقعی صادرات شکل بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید اعتبار، نام و برند محصولات یزدی حفظ شود؛ گفت: مهمترین راهکار و یکی از اصلی‌ترین پایه‌های این مهم توسعه استاندارد و فعالیت‌های مرتبط با آن است.

دبیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد همچنین بر آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی بیشتر در خصوص استاندارد و اهمیت آن تاکید کرد و گفت: باید حضور و بروز امورات و وظایف اداره کل استاندارد یزد برای مجامع استانی به ویژه بخش غیر دولتی بیش از پیش خودش را نشان دهد.

دهقانی‌زاده اشاعه فرهنگ و تفکر استانداردسازی را در صادرات محصولات یزدی کمک کننده و موثر توصیف کرد و خواستار فعال‌تر شدن اداره کل استاندارد یزد در شورای استاندارد و حضور در کارگروه‌های پایه‌ای و اساسی استان شد.

لازم به ذکر است؛ مدیرکل و معاونین اداره کل استاندارد یزد از مشکلات و دغدغه‌های این اداره کل سخن گفتند و خواستار مساعدت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد در تخصیص اعتبارات عمرانی و جاری و بازنگری ساختار تشکیلاتی خود شدند.

شایان ذکر است؛ در این بازدید که از بخش ‌های مختلف اداره کل استاندارد یزد صورت گرفت؛ معاون هماهنگی برنامه و بودجه و سرپرست حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد دهقانی‌زاده را همراهی کردند.