وزیر امور خارجه کشورمان و وزیر امور خارجه اوکراین تلفنی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

به گزارش صبح ساباط؛ امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و دیمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین طی گفت و گوی تلفنی در مورد آخرین تحولات مربوط به بحران اوکراین و موضوعات دوجانبه تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان در خصوص ادعاهای مطرح شده در خصوص استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین، ضمن رد قوی این ادعا تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربه جنگ تحمیلی هشت ساله را پشت سر گذاشته و از این رو مخالف جنگ در اوکراین، یمن و… است.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان کرد: ما با روسیه روابطی خوب داریم و از گذشته همکاری دفاعی داشته ایم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، احترام به تمامیت ارضی کشورها، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است.

امیرعبداللهیان گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن و مبتنی بر استاندارد واحد و مخالفت با جنگ است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما برای برگزاری جلسات فنی با حضور کارشناسان نظامی‌بین دو کشور بدون نیاز به هر گونه واسطه آمادگی داریم.

وی با بی اساس خواندن اظهارات برخی مقامات غربی با اشاره به تلاش های مکرر تهران برای کمک به برقراری آتش بس اظهار داشت: ما آماده کمک به برقراری آتش بس هستیم.

امیرعبداللهیان افزود: معتقدم اوکراین بهتر است مراقب باشد که تحت تاثیر برخی سیاستمداران تندروی اروپا قرار نگیرد.

دیمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین نیز در این گفت و گوی تلفنی، ضمن تقدیر از موضع جمهوری اسلامی ایران بر تاکید در عدم ارسال سلاح برای بکارگیری در جنگ علیه اوکراین گفت: گفت و گوی هیات فنی نظامی دو کشور دارای اهمیت است.

وزیر امور خارجه اوکراین با اشاره به استقلال اوکراین در مناسبات خارجی گفت: ما تحت تاثیر دیگران عمل نمی‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی اوکراین ضمن تشریح آثار جنگ بر کشورش گفت: طبق کنوانسیون‌های بین المللی برای امنیت و فعالیت سفارتخانه اهتمام لازم را داریم.