رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با استناد به برآوردهای مرکز آمار ایران از دستیابی این استان به رشد اقتصادی 7.55 درصدی در سال 1400 خبر داد.

به گزارش صبح ساباط؛ مجید دهقانی‌زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با اعلام این خبر گفت: مطابق برآورد زودرس مرکز آمار ایران، استان یزد در سال گذشته رشد اقتصادی ۷٫۵۵ درصدی را شاهد بوده و در این شاخص رتبه اول را در بین سایر استان‌ها به دست آورده است.

دهقانی زاده همچنین افزود: میزان تولید ارزش افزوده یزد در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۷۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با اشاره به اینکه متوسط نرخ رشد اقتصادی کشور در این سال ۴٫۳۵ درصد بوده است؛ بیان داشت: پس از استان یزد استان‌های خوزستان و ایلام با ۷٫۵۳ در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

به گفته وی در سال ۱۴۰۰ سهم بخش صنعت از تولید ناخالص در استان ۴۷ درصد، بخش کشاورزی ۸٫۸ درصد و بخش خدمات ۴۴٫۲ درصد بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی استان یزد از سال گذشته برنامه‌ریزی برای رشد اقتصادی ۸٫۳ درصدی را در پنج محور برای سال جاری آغاز کرده‌اند؛ افزود: هم اکنون نیز در یزد علاوه بر سرمایه‌گذاری جدید، به سهم بهره‌وری از رشد و فعال‌سازی واحدهای نیمه فعال و راکد توجه ویژه‌ای شده است.

دهقانی‌زاده با تاکید بر منویات رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و پیگیری‌های استاندار یزد در تحقق برنامه‌های رشد ۸٫۳ درصدی استان گفت: این روند رو به رشد در دستورکار استان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه شاخص کلیدی نرخ بیکاری استان یزد نیز از سال گذشته روند نزولی خود را آغاز کرده و در تابستان ۱۴۰۱ به میزان ۷٫۷ درصد کاهش یافته است؛ اظهار داشت: موضوع تداوم رشد اقتصادی و تداوم نرخ پایین بیکاری مردان در این استان لزوم مساله مدیریت مهاجرت در یزد را نشان می‌دهد تا تبعات فرهنگی و اجتماعی توسعه اقتصادی در جامعه کنترل شود.