استاندار یزد در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، از واگذاری معدن به تعاونی‌ها به جهت سهامدار کردن و بهره‌مندی مردم از اقتصاد معادن در استان یزد خبر داد.

به گزارش صبح ساباط؛ مهران فاطمی استاندار یزد در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور رئیس خانه معدن برگزار شد؛ گفت: معادن آنچنان که شایسته بوده موجب توسعه و رشد استان یزد نشدند؛ البته اتفاق‌های خوبی افتاده و به خاطر همین معادن و سرمایه‌گزاری‌های آن شرکت‌های بزرگی پای کار آمدند و زنجیره‌هایی شکل گرفتند که خود این سرمایه‌گذاری اتفاق خوبی هست.

فاطمی با اشاره به اینکه متأسفانه مردم استان از معادن، متنفع نشده اند گفت: معادن انفال هستند اما عموم مردم از اینکه یزد استانی معدنی هست حس خوبی ندارند به این دلیل که بهره‌ای از آن نمی‌برند و هر چه جلوتر می‌رویم با چالشی که مردم در برابر معدن کار قرار می‌گیرند بیشتر مواجه می‌شویم به صورتی که مردم یزد این نعمت بزرگ را به جای نعمت، نقمت می‌دانند.

نماینده عالی دولت در استان یزد به روستای کردآباد اشاره کرد و گفت: این روستا با وجود ۱۵ معدن فعال در آن جاده آن بهسازی نشده است و سیما و منظر آن هم نامطلوب است، بزرگترین معدن استان یعنی چادرملو که در روستای خرانق واقع شده است اما بهره‌ای برای مردم آن نداشته و اکنون خرانق یکی از محروم ترین بخش های استان است؛ همچنین روستای حاجی آباد زرین در اردکان یکی از محرومترین روستاهای استان، با وجود نعمت معادن، محروم‌ترین بخش استان است.

وی ادامه داد: متأسفانه جاده یزد – طبس هفته‌ای چند کشته دارد و کشته‌های آن به علت تصادف با ماشین‌های سنگین رخ می‌دهد؛ ۷۰ درصد بار ترافیکی این جاده مربوط به سه معدن آن است؛ چرا اقدامی برای دو بانده شدن این جاده از درآمد همین معادن نمی‌شود؟

فاطمی یادآور شد: وقتی این اتفاق می افتد انگیزه‌ای برای حمایت از سوی مردم باقی نمی‌ماند و مردم معدن را در برابر خود می‌دانند و معدنکار هم می‌گوید من قانونی عمل کردم.

وی عنوان کرد: البته شاهد اقدامات مثبتی از سوی برخی معادن بوده ایم.

استاندار با اشاره به اعطای ۱۵۰۰ میلیارد تومان از سوی شرکت های معدنی برای تأمین آب استان یزد گفت: این مقدار از هزینه‌های مالیاتی آنها کم می شود زیرا نفع آب به همه مردم می‌رسد.

وی افزود: اقدام دیگر اختصاص ۷۰۰ میلیارد تومان برای اجرای خط پدافند آب از سوی یکی از مجموعه های معدنی استان بود که با اجرای آن ۳۰۰ لیتر بر ثانیه آب به ظرفیت فعلی اضافه می‌شود.

استاندار اضافه کرد: همچنین ۴۰ میلیارد تومان از محل مسوولیت اجتماعی چادرملو برای خرید دستگاه تشخیص و درمان سرطان هزینه شد که تا قبل از آن مردم باید برای درمان به خارج کشور و یا تهران می‌رفتند.

به گفته وی شرکت پروازی نیز در استان دایر و خرید هواپیما با حجم سرمایه‌گذاری ۹۰۰ میلیارد تومان از محل مشارکت معدن اتفاق افتاد.

وی از وجود سه ظرفیت در حوزه معدن استان یاد کرد و گفت: تخفیف ۲۰ درصد حقوق دولتی که قبلا در اختیار شورای معادن استان بود ولی الان در اختیار شورای عالی معادن است که باید این را احیا کنیم؛ ما می‌گوییم این تخفیف را برای معادن می‌گیریم ولی شما به ازای آن پروژه‌های عمرانی را به نفع مردم اجرا و حمایت کنید.

فاطمی ظرفیت دوم را که پیگیری شده است، سهم ۱۲ درصد و ۱۵ درصد اعلام کرد که به خزانه می‌رود.
استاندار ادامه داد: ما در قانون برنامه هفتم که در حال نوشته شدن است، باید بتوانیم احکامی را اضافه کنیم که صراحت داشته باشد؛ پایدار باشد تا حقوق مردم رعایت شود.

وی به نحوه واگذاری معادن هم اشاره کرد و اظهار داشت: مدلی وجود دارد که معادن را به عموم مردم بدهیم و مردم سهامدار شوند که باید روی آن کار کرد؛ معادن می‌توانند به تعاونی های فراگیر بدون مزایده واگذار شوند.

به گفته دکتر فاطمی در مجموعه تعاون، تعاونی‌هایی داریم که بیش از ۷۰ هزار عضو دارند و اعضای آن افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که باید دید ۲۰ تا ۳۰ درصد سهام اینها چقدر می‌تواند تولید ثروت کند.

فاطمی به فناوری‌های حوزه معدن هم اشاره کرد و افزود: باید معادن از شرکت های دانش بنیان به صورت همه جانبه حمایت کنند تا شاهد انجام افزایش ارزش مواد معدنی و بهره برداری از باطله های معدنی بود.