جانباز و آزاده هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد: نمی‌توانیم به جوان امروز گفته‌های ۴۰ سال قبل را تلقین کنیم، بیان تاریخ دفاع مقدس و رشادت‌ شهدا و ایثارگران باید با زبانی نو برای جوانان تبیین شود.

به گزارش صبح ساباط؛ دکتر سیدحسین فرمی‌باف آزاده هشت سال دفاع مقدس با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: دوران دفاع مقدس فرصتی برای پیشرفت‌های چشمگیر صنایع دفاعی کشور بود و اگر به سال‌های ۵۹ و ۶۰ نگاه کنیم، حتی ابتدایی‌ترین وسایل مورد نیاز دفاع از خودمان را با چند برابر قیمت از خارج وارد می‌کردیم.

وی، پیشرفت‌ها و خودکفایی جمهوری اسلامی در صنایع دفاعی، موشکی و پهپادی را مدیون دوران دفاع مقدس دانست و افزود: امروز جزء چند کشور نخست دنیا در این زمینه هستیم.

این جانباز و آزاده هشت سال دفاع مقدس بیان کرد: اگر در ابعاد دیگر ازجمله صنایع کشاورزی، خودروسازی و لوازم خانگی هم از الگوی دوران دفاع مقدس و پیشرفت‌های صنایع نظامی و دفاعی به‌کارگیری می‌شد، کشور ما از وضعیت بهتری در شرایط امروزی برخوردار بود.

فرمی‌باف، پیشرفت نکردن در برخی صنایع را بی‌تفاوتی مسئولان در ادوار گذشته، نبود کیفیت‌بخشی به صنایع داخلی و احساس نیاز نداشتن به تولید داخل برای کاهش وابستگی برشمرد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسش؛ چگونه می‌توان جوانان و نسل امروز را به سمت ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هدایت کرد؟ مطرح کرد: نمی‌توانیم به جوان امروز گفته‌های ۴۰ سال قبل را تلقین کنیم؛ چراکه بیان تاریخ دفاع مقدس و رشادت‌های شهدا و ایثارگران باید با زبانی نو انجام شود.

فرمی‌باف یادآور شد: گسترش فضای مجازی در عصر امروز علاوه بر داشتن عیوب، دارای مزیت‌هایی ازجمله به‌روز بودن از ظرفیت روشنگری نیز برخوردار است و جوانان امروز دیگر مباحث شعاری را نمی‌پذیرند و فقط در میدان عمل باید با نسل امروز سخن گفت.

وی تبیین کرد: اگر مسئولان حرفی بزنند و به آن عمل نکنند، قطعاً جوانان امروز آن را نمی‌پذیرند و باید برای هدایت نسل جوان، رویکرد‌های مسئولان و متولیان فرهنگی به سمت عملگرایی و شیوه‌های نوین تغییر یابد.

گفتگو: علی زادمهر

انتهای پیام/ص