حجت الاسلام زارع زاده با اشاره به وقفیات در استان گفت: متاسفانه در زمینه وقفیات قرآنی ضعیف عمل کرده ایم و دچار فقریم و متاسفانه در زمینه موقوفات قرآنی ضعیف عمل کرده ایم و در رابطه با مجموعه های قرآنی استان در پرداخت هزینه های اولیه خود دچار مشکل هستیم.

به گزارش صبح ساباط؛ حجت الاسلام حسین زارع زاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزددرجمع خبرنگاران به مناسبت هفته وقف گفت: اصحاب رسانه در ترویج فرهنگ وقف نقش اساسی و مهمی را دارند.

زارع افزود: وقف در رفع مشکلات اجتماع و به ویژه مباحث اجتماعی نقش اساسی دارد و فضای تاثیرگذار در نیازمندی های اجتماع دارد.

زارع با ابیان اینکه استان یزد ۱۴ هزار و ۴۷۳ موقوفه و ۴۵ هزار و ۴۳۴ رقبه وقفی دارد و از حیث موقوفه رتبه پنجم و از حیث رقبات نیز رتبه پنجم را داریم؛ گفت: ۸۷ درصد موقوفات استان یزد توسط اداره اوقاف مدیریت می شود و ۱۳ درصد توسط متولیان اداره می شود.

وی با با اشاره به اینکه وقف متصرفی منفعتی حدود ۸۵۸۲ مورد است که از این تعداد ۷۴ درصد در حوزه کشاورزی است و ۳۰ هزارو ۵۴۲ مورد رقبه متصرفی و منفعتی داریم؛ گفت: یکی از ویژگی های موقوفات استان یزد کشاورزی بودن آن است و ویژگی دوم آن نیز خرد بودن آن است.

زارع زاده ادامه داد: ۳۴ درصد موقوفات استان زیر ۲۰۰ متر است و با توجه به سندهای تک برگ به صورت دقیق ثبت شده است.

وی افزود: از ۷ هزار و ۱۱۱ سند تک برگ حدود ۲ هزار و ۴۰۰ مورد ان زیر ۲۰۰ متر است و ۹۷ درصد رقبات استان زیر ۵ هزار متر است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد ویژگی سوم موقوفات استان یزد متصل شدن موقوفات این استان به یک و سه دهم رقبات استان یزد دانست و ادامه داد: در یک سال گذشته ۶۳۳ جلد سند اولیه برای موقوفات گرفتیم و ۵۱۷ جلد سند دفترچه ای را به سند تک برگ تبدیل کرده ایم.

وی در همین رابطه افزود: ما در سال های اخیر سالانه ۶۵۰ جلد سند رفتیم و امسال پیشبینی ۱۷۰۰ جلد می شود و تعامل خوبی با اداره ثبت اسناد داریم.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: جمع آوری اسناد وقفی یکی از تاکیدات ما است زیرا یک سری وقف نامه ها در منازل نگهداری می شود و در حال از بین رفتن هستند در حالی که می توانیم به خوبی از آنها نگهداری کرد و ارزش تاریخی آنها را نگهداری کرد.

زارع زاده همچنین ابراز داشت: در بخش حقوقی تعداد پرونده های ما ۳۶۰ مورد است که بیش از ۱۵ درصد پرونده ها در خصوص اثبات وقفیات است.
وی گفت: ما معتقدیم که به همان اندازه که وقفیات ثبت شده به همان میزان نیز موقوفات ثبت نشده داریم .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد بیان کرد: در یک ساله ۶۷ مورد انتفاعی و ۷۴ مورد منفعتی ثبت شده است.

زارع زاده ادامه داد: در یک سال گذشته ۶۱۶ سند اجاره جدید تنظیم شده است و ۴ هزار و ۳۲۹ سند اجاره نیز تجدید شده است .
وی افزود: الان ۲۲ طرح در دست اقدام در استان داریم که ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در بازسازی و تعمیرات در ۸۰ موقوفه استان داشتیم و در حوزه سرمایه گذاری ۹ پروژه فعال داریم که ۴ مورد آن در هفته وقف به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: سندگذاری و سرمایه گذاری در حوزه وقف به عنوان اولویت های کاری ما در استان بوده است.
زارع زاده تصریح کرد: در زمینه فرهنگی و اجتماعی نیز بخش عمده ای از فعالیت ها را در بخش بقاع و اماکن متبرکه داریم.

وی افزود: در این حوزه ما هر ۹ روز یک وقف جدید داریم و در ۵ سال گذشته ۱۹۷ وقف جدید ثبت شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد گفت: اجرای نیات واقفین در مذهبی ۱۸ میلیارد، خیریه ۱۳ میلیارد تومان، مساجد ۷ میلیارد تومان، امامزادگان و موقوفات مربوط به آن ۲ میلیارد تومان هزینه شده است.

زارع زاده گفت: طرح مودت به عنوان یکی از طرح ها در زمینه کمک های خیرین است که از ۲۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بیش از ۲۰ میلیارد تومان تومان توسط خیرین هزینه شده است.

  • نویسنده : بهناز عسکری