رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد در بیست و دومین نشست مرکز راهبردی پیشرفت و عدالت این استان گفت: تحقق انتظارات کشور در راستای افزایش تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی مستلزم تامین آب استان به ویژه آب قابل شرب است.

به گزارش صبح ساباط؛ بیست و دومین نشست مرکز راهبردی پیشرفت و عدالت استان با محوریت ارایه گزارش اقدامات و برنامه‌های شرکت آب نیرو در طرح انتقال آب از سد خرسان ۳ به یزد با حضور نمایندگان این شرکت در سالن کوثر استانداری یزد برگزار شد.

مجید دهقانی‌زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد در این نشست با بیان اینکه در کشور و استان یزد همه می‌دانند مساله آب و تامین آن سر فصل و سرآمد تمامی موضوعات و مشکلات است؛ اظهار داشت: این مهم مورد تاکید ویژه مقام معظم رهبری (مدظله) بوده است.

دهقانی‌زاده با اشاره به اینکه نباید فرمایش حضرت آقا روی زمین بماند؛ بیان داشت: برای تحقق آن باید تلاش مضاعف کرد که در غیر اینصورت جایگاه خوبی را برای نظام و مجموعه دولت در پی نخواهد داشت.

وی با استناد به اینکه استان یزد استانی صنعتی، معدنی و تولیدی در کشور بوده و انتظارات خاصی از آن وجود دارد، تاکید کرد: تحقق انتظارات کشور در راستای افزایش تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی مستلزم تامین آب استان به ویژه آب قابل شرب است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد با توجه به اینکه به لحاظ خالص مهاجرپذیری در کشور سومین استان مهاجرپذیر هستیم؛ افزود: بخش قابل توجهی از جمعیت استان را مهاجرینی تشکیل می‌دهند که عمدتا مجرد بوده و با هدف دریافت شغل مناسب به استان مهاجرت کرده‎اند، آیا با این وجود نباید زیرساخت‌های آن که مهمترین آن تامین آب است فراهم شود؟

وی همچنین به عدم تعادل و توازن در برداشت و مصرف از منابع زیرزمینی آب در این تستان اشاره کرد و از کیفیت نامطلوب آن در ادغام با حداقل آب انتقالی سخن گفت و اذعان داشت: انتظار می‌رود شرکت آب نبرو به عنوان مجری طرح انتقال آب از سد خرسان ۳ به استان اتفاق متفاوتی را رقم زند.

شایان ذکر است؛ در ادامه این نشست نمایندگان شرکت آب نیرو به ارایه گزارش و اقدامات این شرکت در خصوص طرح انتقال آب از سد خرسان ۳ به استان یزد پرداختند و از مشکلات عدم تامین منابع مالی و تهیه ورق مصرفی یرای اجرای هرچه زودتر این طرح سخن گفتند.

بر این اساس؛ تسریع در آماده سازی و ارسال مستندات ماده ۲۳ به سازمان برنامه و بودجه کشور توسط شرکت آب نیرو، پیگیری لازم جهت تخصیص منابع از محل تهاتر نفتی بانک پاسارگارد و طرح شهید سلیمانی و ارایه گزارش شرکت آب در این خصوص به استانیزد، پیگیری تشکیل نشست هماهنگی با سایر استان‌های سهیم در این پروژه، تسریع در فروش اراضی کوثر و تامین مالی ورق مصرفی و تسریع در آماده سازی و فروش اراضی شرکت آب منطقه‌ای برای تامین منابع مالی این طرح از جمله مصوبات این نشست بود.