رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در نشست خبری گفت: سال تحصیلی 1401-1401 در دانشگاه آزاد اسلامی یزد با رشته های جدید مهارت و کارآفرینی، دانشجویان را عملا به صنعت وارد می کند.

به گزارش صبح ساباط؛ دکتر محمدرضا دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در نشست خبری با اصحاب رسانه با خیر مقدم به خبرنگاران و رسانه ای های استان یزد اظهارداشت: خبرنگارن پل ارتباطی بین مردم و مسئولان و گوش شنوای جامعه اند که انعکاس اخبار با دقت، صحت و  امیدآفرینی و نیز بیان کاستی ها با هدف تحول آفرینی مورد انتظاراست.

وی با یادآوری هفته بزرگداشت دولت، یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و نیز یاد و خاطره دو شهید مدافع حرم و هشت شهید آرمیده در دانشگاه آزاد یزد را گرامی داشت و با یادآوری گذشت یکسال از دریافت حکم مسئولیت خود در دانشگاه آزاد گفت:  دانشگاه در حال تحول و دارای سند پنج ساله تحول‌آفرینی است که بخشی از آنها را رونمایی می‌کنیم.

وی، ابراز کرد: امسال مهر ۱۴۰۱ و سال تحصیلی جدید را با رنگ و بوی صنعت آغاز می کنیم و پیوند عمیق بنیادی بین دانشگاه و جامعه را داریم همانا دانشگاهی مردمی و مدعی فراگیری مهارت به جوانان هستیم که کشور را متحول خواهند کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد، ختطر نشان کرد: شیوه دانشگاه ها باید متحول شود و جوانانی را تربیت کنیم که دارای مهارت باشند.

دکتر دهقانی اشکذری، مهارت آفرینی را دارای دو محور نرم و سخت عنوان کرد و افزود: در حوزه سخت رشته های فنی و مهندسی و در حوزه نرم انتقال فرهنگ کسب و کارحرفه ای از سوی استاد کار در محیط کار به دانشجویان به شمار می رود.

وی، ادامه داد: کار دانشگاه، تربیت دانشجو با روش های روز دنیاست و هدف ما یک جهش و جریان بزرگ درخصوص جوانان به سمت کارآفرینی خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد، گفت: در کنار آموزش های نظری در دانشگاه در بین اصناف و صنایع یزد آموزش‌های عملی را بستر سازی می کنیم.

دکتر دهقانی اشکذری از طرح «مهارت یار » در کارگاه های معین دانشگاه با همکاری بخش صنعت و اصناف خبر داد و گفت: در طرحدانشکده مهرات و کارآفرینی ظرفیت های مردمی مهارت آموزی را در خدمت دانشگاه قرار می‌دهددر حالی که تا کنون هیچ دانشگاهی نمی تواند ادعا کند تمام امکانات مهارتی را دارد و گروهی فارغ التحصیلان و استادان بازار و صنعت در کنار دانشجویان خواهند بود.

وی با یادآوری نشستی با نمایندگان ۷۰ اتحادیه اصناف گفت: این پیوند با اصناف تولد دوباره شیوه های اموزشی در محیط جدید و تولد دوباره دانشگاه هست و استادکاران هم در این طرح کد استادی خواهند گرفت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد،در خصوص طرح جدید دانشگاه آزاد یزد در ورود رشته های مهارت آموزی و کارآفرینی از مهر۱۴۰۱ اظهار داشت: محیط آموزش، محیط واقعی خودش خواهد بود و دانشگاه حذف نخواهد شد بلکه دانشگاه در شبکه‌سازی فرهیختگان سهیم خواهد بود.

دکتر دهقانی اشکذری اضافه کرد: ۵۰ درصد از دروس در محیط کار خواهد بود و تفاوت ما با فنی و حرفه ای در این است که دروس مهارتی را در محیط کار اجرا می‌کنیم و ۱۰۰ رشته مهارتی را اعم از تعمیر آسانسور، آشپزی و غیره مرتبط با نیازهای کف جامعه به دانشجویان علاقه مند ارئه می دهیم و حتی دانشجویان بورسیه صنعت می‌شوند.

وی ابراز کرد: جوان از ۱۸ سالگی که در محیط کار قرار بگیرد و لباس کار بپوشد آینده روشنی خواهد داشت زیرا صنعت دنبال میز نیست بلکه به دنبال اخلاق کسب و کار و به دنبال مهارت است که خودشان باید آموزش دهند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد، اظهار داشت: از مهرماه کارگاههای معینی را شناسایی می کنیم که هم از نظر صلاحیت خود استادکار و هم محیط کار مورد تایید باشند.

وی افزود:کارگاه هایی که آموزش ها و سرفصل های ما را بتوانند آموزش دهند شناسایی و برچسب گذاری کرده که دانشجویان را در ترم و کار عملی پذیرش می کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد، در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قانون بیمه دانشجویی سال ۹۷ اظهار داشت: هر دانشجو با کمک این بیمه می تواند از ترم اول هزینه خویش فرمایی خود را بدهد و از بدو ورود به دانشگاه برای او سابقه کار خواهد بود ولی بدون بیمه بیکاری و حوادث است.

دکتر دهقانی اشکذری، ادامه داد: برای تقویت این بیمه و اطمینان خاطر کارفرمایان و استادکاران برای پذیرش دانشجویان دانشکده مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد، بیمه دانشجویی با بیمه حوادث در قراردادی بین دانشجو، صاحب کار و فنی و حرفه ای تلفیق می شود.

وی، گفت: در طرح مهارت یار، استادیار دانشگاه پشتیبان و ناظر دانشجو  بر قرارداد و همکاری خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد، از نشستی در ستاد امور جوانان یزد با امضای تفاهم نامه بین دانشگاه آزاد یزد، استاندار، مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی، مدیر کل صمت، فنی و حرفه ای، امور مالیاتی، تأمین اجتماعی، شورای مهارت استان، دارایی، میراث فرهنگی و رئیس اصناف دانشگاه آزاد یزد خبر داد و گفت: تا با این پشتوانه، دیگر اصناف و صنعت از پذیرش دانشجوی متخصص نگران نباشند.

دکتر دهقانی اشکذری، از گام بعدی دانشگاه با حمایت نمایندگان مجلس برای حل مشکل دانشجویان دانشکده مهارت و کارآفرینی خبر داد و افزود: دانشجویان این دانشگاه در محیط کار واقعی استعداد خود را می شناسد.

وی، یکی دیگر از مزیت های دانشکده مهارت و کارآفرینی را تربیت دانشجو زیر نظر استادکار در محیط مهارت نرم با یادگیری اخلاق، تکریم و شاگرد پروری در کف کارگاه واقعی برشمرد.

دکتر سید میر، مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی یزد در ابتدای این نشست با خیر مقدم به خبرنگاران و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان، دکتر صادقیان معاون آموزشی و دکتر داوودی رئیس دانشکده مهارت و کارآفرینی، با ابراز خرسندی از رویکرد جدید دانشگاه آزاد اسلامی به سمت تحول آفرینی، از تلاش های دکتر دهقانی اشکذری تقدیر کرد.

  • نویسنده : زهرا صبوحی