درآئینی با حضور مدیرکل اداره فرهنگ ارشاد اسلامی یزد و معاون فرهنگی این اداره کل و شاعران برجسته استان یزد و شهرستان بهاباد سوگواره شعر عاشورائی اشک عطش در بهاباد برگزار و شاعران اشعار سروده خود را در قالب شعرهای آیینی در وصف عاشورا و اهل بیت (ع) خواندند.

به گزارش صبح ساباط؛ احسان عابدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در مراسم سوگواره شعر عاشورائی طی سخنانی با بیان اینکه به دنبال تقویت مجموعه انجمن شعر و ادب شهرستان بهاباد هستیم گفت: در جمع بسیار خوب و با صفای شاعران هستیم و امیدواریم بتوانیم تا انجمن شعر و ادب شهرستان ها را تقویت کنیم.

عابدی بیان داشت: وظیفه ما انتقال فرهنگ عاشورایی با هر وسیله ممکن می باشد و ما در این اداره براساس رسالتی که داریم از هیچ کوششی دریغ نمی ورزیم.

وی در همین رابطه افزود: از مهمترین مقوله های معرفتی انتقال مفاهیم و اهداف قیام عاشورا شعر است که امروز شاعران ما این وظیفه خطیر را انجام می دهند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با بیان اینکه شاعران در ترويج فرهنگ عاشورا نقش بسيار مهمي ايفا مي كنند؛ اظهار داشت: استفاده از قالب نافذ و ماندگار شعر براي زنده نگه داشتن حماسه عاشورا و ياد امام ‏حسين‏ (ع‏) از دير باز رواج داشته و مورد تشويق اهل بيت (ع) بوده است.

عابدی ضمن اشاره به شکوه و عظمت عاشورا در فرهنگ و ادبیات ایران زمین گفت: حماسه پرشکوه عاشورا مهمترین عامل بالندگی و بیداری جهان اسلام در طول تاریخ بوده و الهام بخش شعرا و ادبیان بسیار زیادی در تاریخ ادبیات ایران زمین و کشورهای فارسی زبان بوده است.

وی هدف از برگزاری این سوگواره های فرهنگی، هنری و ادبی را این‌چنین تشریح کرد: ترویج فرهنگی حسینی، فرهنگ سازی ادبیات حسینی، ارزیابی آثار فرهنگی، هنری، ادبی و رسانه ای مرتبط با عاشورا، تولید محتوای عاشورایی، ترویج هنجارها، ارزش ها و سبک زندگی اسلامی- ایران و مقابله با تهاجم فرهنگی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این سوگواره است.

شایان ذکر است؛ میهمان ویژه این مراسم علیرضا احرامیان پور شاعر، نویسنده، پژوهشگر ادبی استان یزد و مسئول انجمن ادبی جیحون یزد بود که با قرائت اشعار سروده خود تحسین حضار را برانگیخت.

همچنین در پایان از شاعران با اهدای تندیس جشنواره و هدایائی به رسم یاد بود تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم از کتاب راهکارهای صیانت از نظام خانواده در فضای مجازی به نویسندگی حجت الاسلام مهدی خدادادی از نویسندگان و روحانیون برجسته بهاباد با حضور مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، امام جمعه، فرماندار و رئیس شورای اسلامی شهر بهاباد رونمائی شد.

  • نویسنده : حمیدرضا اخوان بهابادی
  • منبع خبر : اداره ارشاد بهاباد