نماینده مردم شهرستان های یزد و اشکذر و بخش ندوشن با تاکید بر اینکه امنیت جامعه و حفظ جان مردم از هر چیزی بالاتر است؛ افزود: فوتی هایی یزد برایمان بسیار سنگین است و نباید این اتفاق می افتاد. امنیت جان شهروندان از هر چیزی بالاتر است، اگر در جایی بحث آثار تاریخی و جان مردم مطرح بود، اولویت ما حفظ جان مردم است.

به گزارش صبح ساباط؛ محمد صالح جوکار نماینده مردم شریف شهرستان های یزد، اشکذر و بخش ندوش با اشاره به اسکان خانواده هایی که در سیل اخیر با مشکل مواجه شده اند؛ گفت: اولین نکته ای که باید در بحث اسکان خانواده ها در نظر گرفت تکمیل اطلاعات در خصوص منازل تخریب شده است.

نماینده مردم شریف یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در رابطه با تخریب ها، برخی از ساختمان ها فاقد سکنه بوده اند؛ گفت: باید توجه شود که در برخی از این ساختمان هایی که به علت سیل تخریب شد هیچ کسی زندگی نمی کرد اما اطلاعات به درستی بیان نمی شود و برخی مدعی سکونت در آنها هستند، به همین جهت ابتدا باید اطلاعات کافی از این ساختمان ها بدست آوریم.

نیازمند اطلاعات دقیق از ساختمان های تخریب شده در جریان سیل اخیر هستیم

وی خاطرنشان کرد: برخی از این ساختمان ها استیجاری و برخی هم مالکین ساکن بوده اند و عمدتا افرادی با مشکل مواجه شده اند که غیربومی و در بافت تاریخی زندگی می کردند که نیازمند اطلاعات جامعی در این زمینه هستیم تا بتوانیم برنامه ریزی برای ساماندهی اسکان این خانواده ها داشته باشیم.

جوکار افزود: زمانی که اطلاعات کامل را در اختیار داشته باشیم می توانیم نسبت به سکونت این افراد و خانواده هایشان اقدام کنیم و این کار در سریعترین زمان امکان پذیر خواهد بود.

نماینده مردم شریف یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس با تاکید بر اینکه مساجد و حسینیه ها اصلا جای مناسبی برای سکونت مردم نیستند، اضافه کرد: اسکان مردم در مساجد و حسیینه‌ها خوب نیست و مردم نمی‌توانند در شرایطی که همه در یک سالن هستند؛ احساس آرامش نمی کنند.

وی افزود: باید خوابگاه های دانشجویی را برای اسکان خانواده هایی که با مشکل مواجه شده اند، اختصاص دهیم به شرط اینکه مشکلی برای دانشجویان ایجاد نشود.
نماینده مردم شریف یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس عنوان کرد: برخی از خانواده هایی که اجاره نشین بودند حاضر به این هستند تا خانه دیگری برایشان اجاره شود تا بحث اسکانشان حل شود.

حفظ جان مردم از هر چیزی بالاتر است، حتی آثار تاریخی

جوکار با تاکید بر اینکه امنیت جامعه و حفظ جان مردم از هر چیزی بالاتر است، افزود: فوتی هایی یزد برایمان بسیار سنگین است و نباید این اتفاق می افتاد. امنیت جان شهروندان از هر چیزی بالاتر است، اگر در جایی بحث آثار تاریخی و جان مردم مطرح بود، اولویت ما حفظ جان مردم است.

وی بیان اینکه آب دشمن اصلی بافت تاریخی است و باید فکری شود زیرا با یک باران دیگر، اثری از این بافت تاریخی و جهانی نخواهد بود، اضافه کرد: نباید شاهد چنین اتفاقات ناخوشایندی باشیم، باید بودجه بگیرید و نسبت به افزایش ایمنی بافت تاریخی اقدام کنید. آقای وزیر که می‌‍‌گویند من نسبت به بافت میراثی دغدغه خاطر دارم حتی یک حکم هم برای این بافت به مجلس ارائه نکرده که در بودجه قرار گیرد.

اجازه دهید ایمنی ساختمان های بافت تاریخی افزایش یابد

جوکار با تاکید بر اینکه باید اجازه تعمیر به ساکنین بافت تاریخی داده شود، عنوان کرد: باید به مردم اجازه دهیم تا ورود کنند و نسبت به افزایش ایمنی خود ساختمان های خود در بافت تاریخی اقدام کنند. خواهش داریم که زیاد به این خانواده ها سخت گرفته نشود تا با این کار بتوانیم بافت تاریخی را حفظ کنیم.

امکانات دستگاه های استان باید برای حل مشکلات مردم پای کار باشند

جوکار تاکید کرد: در شرایط کنونی امکاناتی که در اختیار دستگاه های مختلف در استان یزد است باید پای کار مردم باشد تا بتوانیم مشکلات را در سریعترین زمان مرتفع سازیم.

وی با اشاره به بحث شبکه فاضلاب شهر یزد، گفت: توافقنامه ای تنظیم شده ولی کار اجرایی آن شروع نشده، این کار باید هر چه سریعتر انجام و اولویت گذاری شود که از کدام منطقه کار اجرایی آن صورت پذیرد زیرا در برخی از نقاط شهر یزد مثل حسن آباد، با یک بارندگی کوچک شاهد مشکل های بزرگ برای مردم هستیم.

طرح رینگ شهری یزد سریعتر اجرایی شود

نماینده مردم شریف یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس عدم توزیع آب کیفی و کمی در شهر یزد را از جمله مشکلات اساسی مردم دانست و افزود: طرح اجرایی کردن رینگ شهری مطرح شده ولی این کار نیاز به بودجه دارد و ما انتظار داریم تا بودجه مناسب برای این امر اختصاص یابد.

وی ادامه داد: الان در بسیاری از مناطق شهر یزد مشکل فشار آب داریم و غالبا وقتی در مساجد حضور پیدا می کنیم، اکثر مردم محلات نسبت به بحث فشار آب اذعان مشکل می کنند و درخواستشان رفع این معضل است.