معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه اتحادیه‌ها به دلیل ساختار غیر دولتی از چابکی و انعطاف بیشتری نسبت به دستگاه های دولتی برای پیگیری امور برخوردار ند، گفت: واگذاری تصدی‌های بخش حمل و نقل به اتحادیه های کارآمد از اولویت‌های وزارت کشور است.

به گزارش صبح ساباط؛ علی زینی‌وند معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور در بیست و ششمین مجمع عمومی عادی اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور که در سالن پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

زینی وند افزود: جایگاه اتحادیه حمل و نقل همگانی کشور به سبب فراگیر بودن در سطح شهرهای میانی و کوچک کشور و مرتبط بودن با حوزه کلان حمل و نقل بااهمیت است و باید بستر حمایت از اتحادیه ها و تشکل ها جهت کاهش تصدی دولت فراهم شود و این سیاست دولت مردمی و وزیر محترم کشور است.

وی با بیان اینکه کارآمدی اتحادیه‌های حوزه حمل و نقل عمومی شهری زمینه ساز واگذاری بیشتر امور به این اتحادیه هاست، ادامه داد: از اتحادیه‌های حوزه حمل و نقل عمومی شهری انتظار داریم برنامه‌ریزی‌های لازم را در زمینه هوشمندسازی امور و کمک به تحقق شهرداری‌های هوشمند از مسیر گسترش سامانه‌های مختلف به عمل آورند.

این مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: با انجام این فعالیت‌ها در بستر هوشمندسازی، سلامت، رفاه عمومی و شفافیت رشد می‌یابد  و به تبع آن اعتماد عمومی در جامعه افزایش خواهد یافت.

زینی‌وند با ناپذیرفتنی خواندن اینکه بیش از ۸۴ درصد رانندگان حوزه حمل و نقل همگانی فاقد پوشش بیمه به عنوان یکی از حقوق اولیه هستند، تصریح کرد: بیمه رانندگان به عنوان یک قشر شریف و خدمتگزار به عنوان یک‌الویت مورد پیگیری وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است و به بحث بیمه رانندگان حوزه حمل و نقل همگانی ورود جدی خواهیم کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه حدود ۳۰۰ هزار دستگاه تاکسی درون شهری در صف نوسازی قرار دارند و نوسازی ۲۰۰ هزار دستگاه فوریت دارد، افزود: باید با یک برنامه‌ریزی صحیح به نحوی که به تولید ملی نیز آسیب نرسد؛ از گزینه های مختلف چون واردات خودروهای استاندارد و اقتصادی جهت ناوگان حمل و نقل عمومی شهری  استفاده کرد.

معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین از پیگیری‌های این سازمان‌ و اتحادیه‌های زیرمجموعه در حوزه حمل و نقل برای دسترسی رانندگان به تجهیزات و لوازم یدکی با قیمت مناسب، اعطای تسهیلات برای نوسازی، ارایه آموزش‌های ضمن خدمت کاربردی به رانندگان با هدف ارتقای شاخص‌های حرفه‌ای حوزه کاری آنها و برنامه‌ریزی جهت هوشمند شدن امور حوزه حمل و نقل شهری سخن گفت.

زینی‌وند با اشاره به تشکیل کارگروه مشورتی حوزه قوانین و مقررات حمل و نقل در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، از مدیران عامل سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور درخواست کرد که نظرات و پیشنهادهای خود را برای اصلاح قوانین و تدوین بخشنامه ها و آیین نامه های جدید اعلام کنند.

بر اساس این گزارش در این مجمع عمومی که با حضور معاونان وزارتخانه‌های صمت و راه و شهرسازی و تنی چند از مدیران وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برگزار شد؛ سامانه ملی قطعات یدکی و لوازم مصرفی که با هدف ارائه خدمات مطلوب، سراسری و گسترده به رانندگان خودرو راه اندازی شده؛ به بهره برداری رسید.