استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه فعالان اقتصادی باید به این موضوع برسند که ما مستقل از هر اتفاقی شرکای خوبی برای آنها هستیم؛ گفت: تمرکز بر صادرات بدون دیپلماسی اقتصادی ممکن نیست.

به گزارش صبح ساباط؛ مهدی دوستی استاندار هرمزگان در اولین همایش دیپلماسی اقتصادی کشور با اشاره به اهمیت موضوع دیپلماسی اقتصادی گفت: فکر می‌کنم برخورد ما با دیپلماسی اقتصادی نباید پروژه‌ای باشد ما باید به سمت بهبود محیط و تشکیل یک اکوسیستم مناسب حرکت کنیم به نحوی که تمام ارکان این اکوسیستم فعالانه کار کنند.

دوستی از اصرار بر توسعه سخت‌افزاری در این مسیر ابراز نگرانی کرد و ادامه داد: در حالی که مشکل ما نرم‌افزاری و در حوزه بانک، امور حقوقی و مسائل مهمی از این دست است که باید ضمن تاکید بر مشوق معافیت برای رفع مشکلات نرم افزاری مصمم باشیم.

استاندار هرمزگان در ادامه سخنرانی خود افزود: لازم است تمرکز اصلی را روی توسعه نرم‌افزار بگذاریم چراکه دیگر هیچ مزیت نسبی پایدار نیست؛ حتی جغرافیا به عنوان یک مزیت نسبی هم رفته رفته ارزش خود را از دست می‌دهد؛ پس توجه بیشتر به پارامتر زمان  بسیار مهم و حیاتی است.

مهدی دوستی تاکید کرد: ما شرکای سیاسی مطمئنی هستیم و باید تلاش مضاعف و فعالانه‌ای داشته باشیم تا بتوانیم به عنوان شرکای اقتصادی مطمئن نیز مطرح شویم، فعالان اقتصادی نیاز دارند به این موضوع برسند که ما مستقل از هر اتفاقی شرکای خوبی برای آنها هستیم.

وی گفت: ما از دهه چهل در حوزه اقتصاد، سیاستی را شروع  سپس به سوی توسعه صادرات حرکت کردیم اما حالا از حرف جایگزینی صادرات در میان است در صورتی که باید مواد خام پایه را کمتر صادر کنیم و به جای آن با ایجاد زنجیره های تولید پایین دستی  ارزش افزوده  آنها را بالا ببریم.

دوستی سخنرانی خود را چنین پایان داد که با تشویق حاضران در سالن روبروشد: اگر در ذهن برای تجارت ارزش قایل باشیم دیپلماسی اقتصادی توسعه پیدا می‌کند‌ حرف پایانی من این است که اساسا تمرکز بر صادرات بدون دیپلماسی اقتصادی ممکن نیست.

لازم به ذکر است؛ اولین همایش دیپلماسی اقتصادی ۲۵ تیرماه به دبیری رامین مهمان پرست مدیر خانه دیپلماسی با حضور تجار و فعالان اقتصادی کشور، سفرای کشورهای مختلف، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه، صالحی رئیس سابق  سازمان انرژی اتمی و مهدی دوستی به عنوان نماینده استانداران کشور در سالن همایش صدا و سیما برگزار شد.