رئيس پليس فتا استان یزد گفت: با وجود هشدار‌هاي پليس فتا هنوز عده‌اي از هموطنان فريب پيامک جعلي را خورده و با کليک بر روي لينک هاي جعلي، قرباني مجرمان سايبري مي‌شوند.

رئيس پليس فتا استان یزد گفت: با وجود هشدار‌هاي پليس فتا هنوز عده‌اي از هموطنان فريب پيامک جعلي را خورده و با کليک بر روي لينک هاي جعلي، قرباني مجرمان سايبري مي‌شوند.
سرهنگ “مرتضي ابوطالبي” در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، در تشريح اين خبر گفت: ارسال پيامک جعلي سامانه ثنا ترفندي است که کلاهبرداران و مجرمان سايبري در چند سال اخير به آن رو آورده‌اند و باوجود هشدارهاي پليس فتا در رسانه‌ها هنوز افراد زيادي به دليل بي‌دقتي در دام مجرمان سايبري گرفتار مي‌شوند.
وي افزود: در اين روش، فرد کلاهبردار با جعل آدرس اينترنتي سامانه ثنا، هدفمندي يارانه ها و سهام عدالت پيامکي با محتوا‌هايي نظير ابلاغيه، ثبت شکايت در سامانه، ثبت نام جاماندگان يارانه و ثبت نام سهام عدالت را براي هموطنان ارسال مي‌کند که درنهايت به نصب يک برنامه و صفحه پرداخت منتهي مي‌شود.
اين مقام مسئول در ادامه گفت: برخي از شهروندان باوجود مشاهده هشدارهاي آموزشي به دليل کم بودن مبلغ عنوان‌شده بر روي لينک کليک مي‌کنند که با اين کليک، يک بدافزار که به محتواي پيامک‌ها دسترسي داشته و حريم خصوصي را نقض مي‌کند بر روي گوشي فرد قرباني نصب مي‌شود. همچنين با باز شدن اين لينک جعلي، اطلاعات بانکي افراد نيز توسط مجرمان سايبري اخذشده و حساب قربانيان توسط کلاهبرداران خالي مي‌گردد.
رئيس پليس فتا استان يزد به کاربران توصيه کرد: درصورتي‌که هم‌وطنان روي اين لينک‌ها کليک کردند، به‌سرعت اينترنت تلفن همراه خود را قطع کرده و برنامه را پاک کنند.
ابوطالبي ادامه داد: براي مشاهده ابلاغ قضايي، نياز به واريز وجه نبوده و اينگونه پيام ها هرگز با شماره سيم‌کارت شخصي ارسال نمي‌شود لذا بايد توجه داشت پيام ابلاغ قضائي تنها به افرادي که در سامانه ثنا ثبت‌نام کرده‌اند ارسال مي‌شود و کساني که در اين سيستم ثبت‌نام نکرده‌اند اطلاع رساني از طريق محل سکونت و يا محل کار افراد و از طريق پست صورت مي پذيرد.
رئيس پليس فتا استان يزد خاطرنشان کرد: سايت پليس فتا به آدرس cyberpolice.ir مرجعي کامل از اخبار، اطلاعات و آموزش‌هاي سايبري بوده و کاربران با مراجعه به آن مي‌توانند راهنمايي‌هاي لازم را دريافت نمايند. همچنين در صورت نياز مي‌توانند گزارش موارد مشکوک را در سامانه پاسخگويي به فوريت‌هاي سايبري با همکاران ما در ميان بگذارند.