در چهارمین کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گزاری استان یزد بر تغییر ریل در حوزه اشتغال استان به سمت اشتغال بومی و اشتغال دانش‌آموختگان تاکید شد.

به گزارش صبح ساباط؛ مجید دهقانی‌زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد در چهارمین کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گزاری این استان به تشریح دستورکارهای این نشست پرداخت و با اشاره به سامانه رصد اشتغال در یزد گفت: تحقق سهم این استان در اشتغال باید به صورت سه ماه یکبار و فصلی مورد رصد و ارزیابی قرار گیرد.

دهقانی زاده با تاکید بر اهمیت اشتغال در شهرستان‌های استان، افزود: سهم اشتغال شهرستان‌ها باید با پیگیری فرمانداران تحقق یابد.

این مقام مسئول با بیان اینکه باید فراتر از سهم اعلامی در استان اشتغال ایجاد شود، بیان داشت: باید تغییر ریلی در حوزه اشتغال استان داشته باشیم و به سمت اشتغال بومی و اشتغال دانش‌آموختگان گام برداریم.

وی با اشاره به مجموعه اقدامات و خدمات زیربنایی و روبنایی انجام شده در حوزه روستا، اظهار داشت: اقدامات بسیار ارزنده‌ و قابل ملاحظه‌ای در روستا‌ها انجام شده که از دستاوردهای ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

دبیر کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان با اشاره به ساختارهای حاکم بر توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاها، گفت: متاسفانه برداشت و ماحصلی که از این زیرساخت‌ها و کارهای ارزشمند باید بشود کمتر اتفاق افتاده است.

دهقانی‌زاده یکی از کمبودها و خلاهای جدی در این زمینه را بازار رسانی محصولات و توانمندسازی روستاها عنوان کرد و اظهار داشت: باید در بخش روستایی حوزه پشتیبانی یا به تعبیر دیگر توجه به زنجیره‌ها مورد تاکید قرار گیرد.

وی با وجود زحمات و تلاش‌های ارگان‌های مختلف در تحقق این امر گفت: هنوز هم‌افزایی لازم صورت نگرفته و جای خالی و کمبود آن به شدت احساس می‌شود که نیاز به تغییر اساسی در این حوزه هستیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با اشاره به اهمیت بازاریابی و بازار رسانی، توجه به کم و کیف تولید و پراکندگی در روستاها را حائز اهمیت دانست، اذعان داشت: اگر بحث بازار به خوبی مدیریت نشود این فعالیت‌ها بعد از مدت کوتاهی دچار شکست خواهد شد.

دهقانی‌زاده وجود پلتفرم‌هایی همچون پلتفرم جامع خدمات و محصولات دست به دست را که بر حوزه روستایی تاکید دارد مهم خواند و گفت: این پلتفرم‎‌ها می‌تواند در حوزه روستایی موثر باشد.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری دستگاه‌های ذیربط بتوان این اتفاق خوب را در روستاهای استان رقم زد.

شایان ذکر است؛ ارایه گزارشی سامانه رصد اشتغال استان یزد و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در این خصوص از سوی اداره کل کار و رفاه اجتماعی، تشریح پلتفرم جامع خدمات و محصولات دست به دست و بررسی درخواست مجوز‌های اشتغالزایی در روستاها از جمله دستورکارهای چهارمین کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گزاری استان بود که مورد بحث و تبادل نظر اعضای حاضر در این نشست قرار گرفت.