مدیرکل بهزیستی استان یزد گفت: سهم یزدی ها از آسیب‌های اجتماعی ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

به گزارش صبح ساباط؛ رضا ابهت مدیرکل بهزیستی استان یزد به مناسبت چهل و دومین سالگرد تاسیس این سازمان در جمع خبرنگاران حاضر شد.

وی هدف از تاسیس این سازمان را کمک برای بهتر زیستن عنوان کرد و گفت: سازمان بهزیستی دو نقش ویژه در زمینه حمایت و پیشگیری در حوزه اجتماعی دارد که ایتام، زنان بی‌سرپرست و معلولین از گروه های هدف در زمینه حمایتی هستند.

ابهت؛ توانمندنمودن مددجویان و خارج کردن آنان از حوزه حمایتی را از افتخارات دستگاه متبوعش برشمرد و اظهار داشت: در بحث نقش پیشگیرانه بهزیستی این اقدام در دو سطح اولیه و ثانویه انجام می شود که در پیشگیری اولیه اقداماتی قبل از وقوع رخداد در بحث آسیب‌های اجتماعی و بروز معلولیت‌ها و مشاوره ژنتیک توسط سازمان انجام میگیرد.

مدیر کل بهزیستی استان از غربالگری شنوایی تمام نوزادان تازه متولدشده خبر داد و ابراز داشت: ۲۲ هزار نوزاد در سال قبل مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم توسط دستگاه متبوعش ابراز داشت: در راستای پیشگیری از معلولیت‌هایی نظیر نابینایی، کم بینایی و تنبلی چشم طرح غربالگری بینایی در سنین طلایی سه تا ۶ سال انجام می‌شود که باید خانواده‌های دارای فرزند سه تا ۶ سال برای سنجش بینایی کودکان خود هر ساله یک دفعه مراجعه کنند.

ابهت در بخش دیگری از سخنانش هدف از اجرای طرح پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک را کاهش بیماری‌های معلولیت‌زا با منشأ ژنتیک عنوان کرد و ابراز داشت: در همین راستا در سال گذشته حدود ۸۵۰ نفر در استان آزمایش ژنتیک داده اند.

مدیرکل بهزیستی استان آسیب‌های اجتماعی را یکی از سرفصل‌های بسیار مهم و نگران‌کننده جامعه دانست و اظهار داشت: وضعیت امروز جامعه نیازمند توجه بیشتری است و آسیب‌های اجتماعی به عنوان دغدغه اصلی مقام معظم رهبری بارها از سوی ایشان مطرح شده است.

وی آموزش‌های بهزیستی را در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برشمرد و افزود: بهزیستی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی سال گذشته برای ۱۲۷ هزار نفر آموزش پیشگیری از اعتیاد و برای ۷۵ هزار نفر آموزش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی داشته است.

ابهت با بیان اینکه ۲۹ هزار و ۹۹۴ نفر معلول تحت پوشش بهزیستی هستند اظهار داشت: این افراد با ۳۷ هزار و ۸۵۰ نوع معلولیت شامل ۱۲هزار و ۶۷۰ نفر آنها دارای معلولیت جسمی حرکتی، بالغ بر ۷ هزار نفر دارای معلولیت ذهنی، ۵هزار و ۵۰۰ نفر معلول بینایی، ۴هزار و ۵۰۰نفر معلول شنوایی و مابقی دارای دیگر معلولیت‌ها هستند.

مدیرکل بهزیستی یزد بزرگترین چالش استان در حوزه اجتماعی را اتباع بیگانه دانست و ابراز داشت: ۲۰ درصد از مراجعین بهزیستی استان اتباع بیگانه هستند و ۸۰ تا ۹۰ درصد آن بخش ۸۰ درصد را غیر بومی ها تشکیل میدهند و سهم یزدی ها از آسیب‌های اجتماعی ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

  • نویسنده : حیران