در چهاردهمین نشست مرکز راهبردی پیشرفت و عدالت استان که صبح روز گذشته در سالن کوثر استانداری یزد برگزار شد؛ بر اهمیت رونق دوباره صنعت نساجی تاکید و از آن به عنوان نجات دهنده اقتصاد استان یاد شد.

به گزارش صبح ساباط؛ مجید دهقانی‌زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد در چهاردهمین نشست مرکز راهبردی پیشرفت و عدالت استان یزد صنعت نساجی و پوشاک را خاص و بومی این استان دانست و گفت: صنعت نساجی و پوشاک نقش اساسی در اشتغال و حفظ هویت فرهنگ بومی استان به ویژه شهر یزد دارد.

دهقانی زاده با اشاره به اهمیت و تاثیرگذاری اقتصادی این صنعت اظهار داشت: در برهه‌های زمانی مختلف نساجی نجات دهنده اقتصاد استان بوده است.

وی با تاکید بر تسریع در روند رو به رشد صنعت نساجی و پوشاک در استان یزد بیان داشت: باید در این صنعت تحول جدی و اساسی صورت گیرد و این جز با ایجاد مراکز تخصصی از جمله مراکز تخصصی نوآوری‌های نساجی در استان اتفاق نمی‎‌افتد.

دهقانی زاده از وجود نیروهای توانمند، متخصص و متعهد صنعت نساجی و پوشاک در استان ابراز خرسندی کرد و آنان را یکی از عوامل توسعه این صنعت دانست.

وی از همه مجموعه دستگاه‌های اجرایی استان و کسانی که به نوعی در این امر تاثیر‌گذار هستند؛ خواست تا همت کرده و به توسعه این صنعت کمک کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با اشاره به ۲۵ پروژه تحولی در حوزه نساجی و پوشاک سند یزد نوین گفت: صنعت نساجی و پوشاک باید در آینده نه چندان دور تبدیل به یکی از محصولات صادراتی استان یزد به سایر کشورها باشد.

در ادامه مجتبی دستمالچیان مسئول پیگیری‌های ویژه یزد نوین در حوزه پوشاک و نساجی به ارایه گزارش خود در خصوص عملکرد برنامه‌های تحولی این حوزه پرداخت و گفت: بزرگترین مشکل عدم توسعه این صنعت در استان نبود زمین و ارایه تسهیلات است.

دستمالچیان با اشاره به چشم‌انداز صنعت نساجی استان یزد افزود: با اجرای برنامه‌های توسعه‌ای و وجود زیرساخت‌های لازم و کافی در استان این صنعت می‌تواند از صنایع بزرگ و پاک در کشور و منطقه خاورمیانه باشد.