شهردار شهر میراث جهانی یزد گفت: در سال گذشته ۵۰ انشعاب را خارج کردیم و امیدواریم برای امسال هم بتوانیم ۵۰ انشعاب دیگر را از مدار خارج کنیم.

به گزارش صبح ساباط؛ ابوالقاسم محی الدینی شهردار شهر میراث جهانی یزد صبح امروز در سومین نشست مسئولین و نهادهای حامی محیط زیست شهری با اصحاب رسانه با بیان اینکه در زمینه محیط زیست باید شرایطی را فراهم کنیم که نسل‌های آینده بتوانند از آن بهره مند شوند گفت: باید برای این مهم برنامه ریزی جدی صورت گیرد و به ویژه در زمینه فرهنگی اقدامات موثری صورت گیرد.

وی افزود: برای تحقق این امر دو بخش را به صورت ویژه در دستور کار قرار دادیم  یکی در حوزه خدمات شهری که بحث جداسازی آب را دنبال می‌کنیم و در سال گذشته ۵۰ انشعاب را خارج کردیم و امیدواریم برای امسال هم بتوانیم ۵۰ انشعاب دیگر را از مدار خارج کنیم.

محی الدینی با بیان اینکه یکی از طرح هایی که مد نظر داریم استفاده از آب انبارهای مسیر به جای ساخت مخازن جدید است ابراز داشت: با توجه به اینکه متولی این آب انبارها اوقاف و میراث فرهنگی هستند امیدواریم با تفاهم نامه ای که با این دو دستگاه امضاء خواهیم کرد هم از این انبارها که بعضاً به زباله دانی تبدیل شده استفاده بهینه شده و برای موضوع گردشگری مورد استفاده قرار گیرد و هم از هزینه کرد جدید برای ساخت مخازن جلوگیری شود

شهردار یزد تصریح کرد: در تلاشیم با پیگیری و تخصیص اعتبارات وزارت نیرو بتوانیم کل شبکه آبرسانی فضای سبز را از مدار خارج کنیم و با این اقدام سالانه ۱میلیون و ۲۰۰هزار متر مکعب آب را از چرخه فضای سبز خارج کنیم البته بحث استفاده از پساب تصفیه شده هم در دستور کار ماست.

محی الدینی  تبدیل چراغ های پرمصرف شهری را به کم مصرف دومین اقدام مهم در دستور کار شهرداری دانست و ابراز داشت: برای این کار نیازمند  ۵۰۰میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در حال پیگیری موضوع و انتخاب یزد به عنوان شهر پایلوت در این خصوص هستیم.

وی از واگذاری فضاهای سبز ادارات به شهرداری خبر داد و گفت: از آنجا که ادارت ما دارای فضاهای سبزی هستند که از عهده نگهداری آن بر نمی آیند با مساعدت استاندار محترم مقرر گردید تا دیوار حائل آنان برداشته شود و فضاهای سبز موجود با توجه به نیاز مبرم شهر در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.

محی الدینی ادامه داد:  اولین تفاهم نامه با کتابخانه امام علی(ع) که نیم هکتار فضای دارد و  نخبگان هم یک هکتار برای فضاسازی سبز شهری که هم ادارت از عهده نگهداری برنمی‌تابند هم ما نیاز داریم البته بنیاد نخبگان و کارخانه فناوری خیابان چمران هم از اماکن دیگر هستند که فضای سبز آنان در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

  • نویسنده : حیران