استاندار یزد لازمه رشد همه جانبه روستاها را تدوین برنامه تحولی برای هر روستا دانست و گفت: عملکرد دهیاران بر اساس پیشرفت اجرای محورهای برنامه تحولی روستاها و توانمندی جذب نخبگان بومی روستا و استفاده از اندیشه و توان آن ها در امور ارزیابی خواهد شد.

به گزارش صبح ساباط؛ مهران فاطمی استاندار یزد در نشست با دهیاران این استان لازمه رشد همه جانبه روستاها را تدوین برنامه تحولی برای هر روستا دانست و گفت: بر این اساس باید برنامه تحولی هر روستا تدوین و نقش و سهم هر دستگاه در آن مشخص شود.

فاطمی در ادامه از ارزیابی عملکرد دهیاران بر اساس پیشرفت اجرای محورهای برنامه تحولی روستاها و توانمندی جذب نخبگان بومی روستا و استفاده از اندیشه و توان آن ها در امور خبر داد و در ادامه با اشاره به شعار ایران قوی و دولت مردمی به عنوان شعار دولت سیزدهم اظهار داشت: بخش مهمی از این شعار در روستاها و دهیاری ها محقق می شود و دهیاران باید علاوه بر مردم داری، فروتنی و حضور در متن مردم، اهالی روستا و به ویژه جوانان روستا را در امور مشارکت دهند.

نماینده عالی دولت در یزد همچنین افزود: دهیارانی در عملکرد خود موفق هستند که بتواند از سرمایه های انسانی خود بهترین بهره برداری را داشته باشد.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش به لزوم دوری دهیاری ها از عرصه سیاست و توجه صرف به خدمت به مردم و توسعه روستاها پرداخت و خطاب به دهیاران گفت: شما سرباز نظام، ولایت و شهدا هستید و به هیچ عنوان نباید فضای دهیاری ها را تبدیل به فضایی سیاسی و حزبی کنید.

وی در ادامه با بیان اینکه دهیاران باید محور وفاق، انسجام و وحدت در روستاها باشند، بر توجه ویژه به مسائل فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی و انقلابی مردم و نیز پیگیری مصرانه موضوعات و محورهای مرتبط با مسائل و دغدغه های روستا؛ تا حصول نتیجه تاکید کرد.

فاطمی با اشاره به دغدغه های موجود در روستا در زمینه ایجاد اشتغال، خاطرنشان کرد: با نگاه نوآورانه و خلاقانه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در روستاها و تکنولوژی های روز ارتباطی می توان در این راستا موفق عمل کرد.

استاندار یزد با تاکید بر اینکه آداب و رسوم و هویت روستاها نباید در سایه زندگی مدرن امروز رنگ ببازند افزود: در این راستا باید آداب و رسوم روستاها احیا و در قالب جشنواره های مختلف ارائه شوند.

فاطمی با بیان اینکه قطعا این موضوع نقش قابل توجهی در توسعه گردشگری روستا خواهد داشت؛ خط قرمز استان یزد را آب شرب مردم دانست و خاطرنشان کرد: در قالب قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) آبرسانی به ۵۱ روستا در دستور کار است و ۳۸۱ روستا به این لیست اضافه می شود.

وی در این ادامه اظهار کرد: در حوزه مدیریت بحران دهیاری ها با بررسی مسائل، موارد را دنبال کنند.

استاندار یزد در پایان خاطرنشان کرد: در خصوص حادثه اخیر رخ داده و فوت یکی از شهروندان در شهر تفت، بررسی های لازم صورت می گیرد و اگر قصوری رخ داده باشد برخورد حقوقی و  قضایی لازم صورت می گیرد.