استاندار یزد خط پدافندی آب یزد را پاسخگوی تنها بخشی از مشکل آبی استان در زمان اوج مصرف عنوان کرد و گفت:حمایت از محصولات دانش بنیان که در کاهش مصرف آب موثر هستند در دستور کار استان قرار دارد.

به گزارش صبح ساباط؛ مهران فاطمی استاندار یزد در نشست کارگروه سازگاری با کم آبی استان یزد با قدردانی از پیگیری های دغدغه مندانه مجموعه آب منطقه ای و آب و فاضلاب این استان در رفع مشکلات آبی مسئله اساسی و ریشه ای استان در حوزه زیربنایی را مسئله آب عنوان کرد.

فاطمی با بیان اینکه رفع مشکلات آبی حجم بالایی از اقدامات و سرعت عمل را می طلبد و دولت نیز در این زمینه همراه استان های درگیر با کم آبی است؛ گفت: هرچند در سالیان گذشته در اخذ تصویب نامه های هیئت دولت و استفاده از آن کوتاهی شده ولی در این برهه باید پیشنهاداتی متناسب با ظرفیت استان با رایزنی های ملی تهیه و در صدد تصویب آن از دولت جهت پیشبرد مسائل استانی باشیم.

وی با بررسی مسائل مربوط به وضعیت آبرسانی به روستاهای استان از فرمانداران،بخشداران و دهیاران خواست تا با بازدید میدانی و جهادی در روستاها، وضعیت آبرسانی به مردم را لحظه ای رصد نموده و در صورت بروز مشکل آن را در اسرع وقت پیگیری و رفع نمایند تا هیچ روستایی حتی یک لحظه بی آب شرب نماند.

نماینده عالی دولت در استان یزد به اقدامات بسیار خوبی که در استان در حال پیگیری و انجام هست اشاره کرد و گفت: خط پدافندی که تا چند روز آینده با تلاش شبانه روزی به اتمام خواهد رسید اتفاق مبارکی برای استان یزد برشمرد که با ۳۰ کیلومتر خط و ۳۸۰ لیتر بر ثانیه آب اضافه در مخازن استان می تواند حدود ۷۵۰ هزار نفر از جمعیت استان را در مواقع اضطراری و اوج مصرف همراهی کند.

وی همچنین به اقدامات انجام شده در قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و آبرسانی به روستاها اشاره کرد و گفت: ۵۱ مجتمع روستایی در دست اقدام می باشد و علیرغم تامین منابع مالی به دلیل سنگین بودن پروژه مدت زمان بیشتری را می طلبد.

فاطمی همچنین از ساخت حدود ۱۵۰ هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب و مصوب شدن منابع مالی ان خبر داد و گفت: با پیگیری های انجام شده مقرر شده است ۲ هزار میلیارد تومان از محل صنایع به پروژه های آبی استان اختصاص داده شود و موضوع تخصیص معدن نیز برای انتقال آب یه طور جدّ در حال پیگیری می باشد.

استاندار یزد با اشاره به طراحی و ساخت کولرهای آبی نوین با کاهش یک سوم مصرف آب و برق و مصرف روزانه ۲۵۰ لیتر آب بجای مصرف ۸۵۰ لیتردر کولرهای آبی موجود در بازار قدردانی از تلاش تیمی این شرکت و توجه به دغدغه های آبی استان بر حمایت از این محصول و تشویق مردم بر استفاده از آن و سهیم بودن در مدیریت مصرف تاکید کرد.

فاطمی از مدیران و مردم خواست همچنان مدیریت مصرف را در اولویت برنامه های کاری خود قرار دهند.

شایان ذکر است؛ محمد مهدی جوادیان زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد در این جلسه ضمن ارائه گزارش اقدامات انجام شده توسط این شرکت در رفع مسائل آبی یزد ضمن استقبال از کولرهای نوینی که توسط شرکت دانش بنیان طراحی شده است؛ گفت: ۲۵ درصد از آب شرب استان یزد در کولرهای آبی موجود تبخیر و از دسترس خارج می شوند.

جوادیان زاده در همین رابطه افزود: حمایت از این روش های نوین در مدیریت مصرف و استفاده بهینه از آب بسیار مهم و ضروری است و ما از این شرکت های دانش بیان جهت طراحی و ساخت محصولات کاهنده انرژی استقبال و حمایت می کنیم و امیدواریم دولت نیز در این راه ما را همراهی نماید.