رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به اینکه آینده‌نگری در حوزه رشته‌های فنی و حرفه‌ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است افزود: رصدخانه مشاغل و مهارت‌ها در کشور راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش صبح ساباط؛ عرفان خسرویان رئیس دنشگاه فنی و حرفه ای کشور در سفر به یزد در جمع خبرنگاران افزود: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بر خلاف آموزش‌های نظری بسیار گران قیمت هستند اما سرانه بودجه‌ای که برای آموزش دانشجوی مهارتی در نظر گرفته شده، حدود یک سوم آموزش دانشجویان نظری است.

خسرویان یکی از مهمترین برنامه‌های ما اصلاح بودجه نظام آموزشی در سال آینده است به گونه‌ای که سرانه دانشجویان مهارتی به دو برابر دانشجویان فنی و حرفه‌ای افزایش پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه مطابق با برنامه‌ریزی و چشم‌انداز کشور باید حداقل ۳۰ درصد آموزش‌های کشور مهارتی شود گفت: در راستای تحقق این برنامه باید بتوانیم اصلاح سرانه دانشجویان مهارتی را افزایش دهیم و به این ترتیب کیفیت این آموزش‌ها را ارتقا دهیم.

خسرویان با بیان اینکه به‌روزرسانی تجهیزات و کارگاه‌ها گام دومی است که باید انجام شود گفت: به همین دلیل نیاز است که اعتباری برای کارگاه‌های عملی تخصیص پیدا کند و برآورد ما برای این منظور در حدود ۵ هزار میلیارد تومان است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با تاکید بر اینکه تجهیزات فنی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند بیان کرد: در حال رایزنی هستیم که این اعتبار را از ماده ۱۸ جذب کرده و کارگاه‌ها را برای این منظور تجهیز کنیم

وی گفت: یکی از موضوعات بسیار مهمی که در کشور باید مورد توجه قرار گیرد، تدوین اطلس شغلی مهارتی کشور است و این موضوع به وسیله بررسی آینده کشور و جهان و همچنین احصای کامل نیازهایی است که در این حوزه داریم.

خسرویان تصریح کرد: برای این کار سه برنامه بسیار مهم در نظر گرفته شده که بتوانیم به وسیله نظام صلاحیت حرفه‌ای، نظام طبقه‌بندی مشاغل و نظام رصد مشاغل و مهارت‌ها به چنین سندی دست پیدا کنیم.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت: ورودی دانشگاه‌ فنی‌ و حرفه‌ای از هنرستان‌ها است و ممکن است بسیاری از آموزش‌هایی که در هنرستان‌ها ارائه می‌شود با مشاغلی که در دهه‌ آینده ایجاد می‌شود همگرایی نداشته باشد.

وی افزود: در این بخش است که رصدخانه مهارت می‌تواند در به‌روزرسانی آموزش‌هایی که در هنرستان‌ها و دانشگاه فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود و ایجاد تطابق با نیاز آینده کشور به مشاغل نقش آفرینی کند

او با بیان این که بنا داریم تا پایان سال تحصیلی آینده رصدخانه آموزش مهارتی کشور را در این دانشگاه افتتاح کنیم، گفت: این دانشگاه با ۱۸۱ مرکز آموزشی فعال و ۱۸۰ هزار دانشجوی مهارتی در سطح کشور فعالیت می‌کند و در حال حاضر دارای ۱۵۰ رشته گوناگون، ۱۵۰ مهارت فنی و حرفه‌ای و ۲۵۰۰ کد رشته آموزشی است.

خسرویان تربیت تکنیسین حرفه‌ای در حوزه آی‌تی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء را از دیگر اقدامات در دستور کار دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور دانست و افزود: برنامه ها آینده دانشگاه فنی و حرفه‌ای حول پنج طرح«نظام ساخت و تولید پیشرفته»، «انرژی به ویژه انرژی تجدیدپذیر»، «رنجیره تأمین و حمل و نقل»، «مهندسی زیستی و برنامه‌های غذایی و کشاورزی» و «نظام تربیت تکنسین‌های حوزه علوم اجتماعی و عاوم انسانی» تدوین می‌شود.

  • نویسنده : بهناز عسکری