معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد با اشاره به جنایت های آمریکا در دوره های مختلف و کشتار مردم بی گناه گفت: آمریکا جنایتکار و تروریسم اصلی در جهان است و 16 رئیس جمهور آمریکا در حمایت از تروریسم ها قدم برداشته اند و نقش داشته اند.

به گزارش صبح ساباط؛ عزیزی معاون سیاسی استانداری یزد در سمینار تخصصی پناهندگی و تروریسم که در دانشگاه یزد برگزار شد؛ گفت: اگر گروهک نفاق در ایران حضور داشت به حمایت از که بود و داعش چگونه تشکیل شده و همه حوادث جهان از حمایت چه کسی بوده است، همه آنها بر می گردد به آمریکا که حامی این جنایت ها بوده است.

عزیزی گفت: بر اساس آمارهای نیمه قرن بیستم به بعد که متوجه جنایت های آمریکاییها در سطح جهان بوده ایم شاهدیم که بیش از یکصد کودتا را آمریکاییها رهبری کرده اند که چندین مورد آن در کشور ما بوده است.

وی افزود: بیش از ۱۷ هزار شهید ترور در دوران انقلاب از ما گرفته اند که این نشان از جنایت بزرگ آنها بوده است.

او افزود: در تیرماه در دوره های مختلف شاهد ترور شخصیت ها و افراد بی گناه بوده ایم که این نشان از جنایتکار اصلی بودن آمریکا است.

عزیزی ادامه داد: شهید سلیمانی گفت کجا دیدی که فرزند شیرخوار کسی را بگیرند زنده روی شعله کباب کنند و بگذارند جلوی مادرش که بخورد
و جای سوال این است که داعش را چه کسی راه انداخت.

وی افزود: ما رو در روی امریکا هستیم و تا آخر نیز ایستاده ایم و اگرچه هنوز داغ شهید حاج قاسم ها را دیده ایم اما همچنان در مقابل آنها می ایستیم.

معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد افزود: امام راه انقلاب را مشخص کرد و مردم نیز پیشتیان ایشان و رهبری حرکت می کنند.

وی افزود: ما وظیفه داریم که این حادثه ها را به نسل های جوان خود منتقل کنیم و بیان کنیم که چرا ما نمی خواهیم با آمریکاییها ارتباط بر قرار کنیم

حجت الاسلام شیخ عباس زارع مدیرکل بنیاد شهید استان یزد نیز با اشاره به قدمت بحث حقوق بشر در جامعه امروزی گفت: ۱۴۰۰ سال پیش پیامبر اسلام بحث حقوق بشر را مطرح کرده بودند.

وی گفت: در بحث حقوق بشراگر برخی از کشورها ۷۰ سال است که به این بحث وارد شدند ما افتخار می کنیم و اعلام می داریم که ۱۴۰۰ سال پیش پیامبرمان بیان می کردند که اگر کسی اسیر شد حتی سیلی به گوش او نزدنید که این همان حقوق بشر است.

زارع افزود: نمی دانم چطور امروز آمریکا می تواند دم از حقوق بشر بزند زیرا اززمانی شاهد ترور و شهید کردن بسیاری از جوانان خود بودیم آمریکا به طور مستقیم بر آنها دخالت داشته.

او افزود: هر کس در راستای تامین منافع آمریکای گرگ صفت حرکت کند خیلی حقوق بشر را دنبال کرده است و اگر به دنبال آن نباشد محکوم به شکست خواهد بود.

وی گفت: ما فتنه گر کم داریم ولی مفتون پر داریم زیرا فتنه گر آن طرف آبی ها هستند ولی مفتون باور کردن حرف های فتنه گرها توسط عده ای ساده لوح است.

زارع افزود: نسل جوان ما باید بدانند که ما چه سختی هایی کشیدیم و شهید دادیم تا به اینجا برسیم

اشرف بروجردی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و همسر شهید غلامعلی معتمدی با اشاره به مظلومیت خانواده شهدای ترور گفت: صدای خانواده شهدای ترور را به گوش جهانیان برسانیم.

وی گفت: اگر امروز نسلمان برای ثبات در کشور از ما سوال کنند باید بیان کنیم در باورهای ما این است که خداوند انسان را برای رسیدن به کمال آفریده که یکی از این راه های کمال رشد همراه با کشف اندیشه ها با وجود تضارب آرا و بدست آوردن ایده های خوب است.

بروجردی افزود: اقتضای وظیفه شما این است که از همه تجارب گذشته در ایام را مورد بهره قرار دهید تا کشور رشد پیدا کند.

همسر شهید معتمدی گفت: نسل امروز که نگاه به بیرون دارد صرفا به این دلیل است که فکر می کند در این کشور دیده نمی شود و رسالت ما این است که این افراد را به اثبات برسانیم.

برجردی افزود: ما باید در عمل نشان دهیم که اوج اقتدار با انسجام درونی و با همفکری را در کشور داریم.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بیان کرد: ما باید حواسمان باشد که افرادی امثال شهید بهشتی با هم هم آوا بودند تا کشور را نجات دهند.

وی افزود: حاکمیت دوره قبل از جمهوری اسلامی را به عنوان ظلم و استبداد می شناسیم ولی عده ای به دلیل عدم آگاهی و نشناختن غیر از آن بیان می کنند ولی وظیفه ما این است که برای آنها تبیین کنیم و با دیدگاه های آنها آشنا باشیم و مجموعه را پیش ببریم.

بروجردی گفت: ما باید الگوی صدای خانواده های شهدای ترور در جهان باشیم

وی افزود: نارضایتی یک اپیدمی است ولی امیدواریم نسل جوان کنکاش کند تا خود جهان را درست کند

رفیعیان معاون فرهنگی دانشگاه یزدنیزبا اشاره به خط مشی منافقان برای ترورهای خود گفت: امروز منافقین از رسانه های زرد برای ترور شخصیت ها استفاده می کنند.

وی گفت: موضوع های مرتبط با شهدا اهمیت ویژه ای دارد که این اقدام و شروع نشست در دانشگاه یزد می تواند نقطه عطفی در جامعه باشد.

رفیعیان افزود: از اوایل انقلاب با ترورها حضرت امام(ره)  این ترورها را نقطه تاییدی بر انقلاب دانستند و شهدا نقطه نورانی هستند که ظلمت را از بین می برند و راه را روشن می کنند.

معاون فرهنگی دانشگاه یزد ادامه داد: از صدر اسلام حضرت علی (ع) ریشه مباحث را بیان می کنند و در کنار ترور فیزیکی ترور شخصیتی نیز شاهد هستیم.

وی گفت: خط مشی منافقین در ابتدا، ترور شخصیت است و تا به امروز نیز ادامه دارد و در ادامه نیز ترور فیزیکی را دنبال می کنند.

رفیعیان افزود: امروز مشی منافقین مشی مشخص است که به طور آشکار می توانیم از روش و منش  را شاهد باشیم ولی باید جامعه را نسبت به آنها تبیین کنیم.

وی افزود: الان منافقین از طریق رسانه های زرد سعی می کنند افراد مختلف را ترور کنند که در اینستاگرام به وضوح آن را شاهد هستیم زیرا حتی گذاشتن عکس حاج قاسم را بر نمی تابند.

او بیان کرد: تروریسم ها الان به شبکه های مجازی پناهنده می شود و در کنار ما زندگی می کنند و افراد مختلف را ترور می کنند و ما بی تفاوت هستیم و امیدواریم این نشست ها آغازی باشد تا کنوانسیون ها آغازی بر بازنگری این قوانین باشند.

وی ادامه داد: امروز ترور به شکل مجازی در قالب رسانه های زرد یک بحث جدی است و فعالان فرهنگی و انقلابی خدوم را روزانه چندین بار ترور می کنند.

سید هاشم پاکنژاد فرزند شهید پاکنژاد نیزبا اشاره به دادرسی از عاملان شهدای هفتم تیر و تشکیل دادگاه های ویزه گفت: خانواده های ترور در فرایند دادرسی حضور پیدا کنند.

او گفت: تالیف کتاب اولین دانشگاه و آخرین پیامبر به عنوان گام فرهنگی بود که توسط پدرم انجام شد

پاکنژاد گفت: پدرم در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان منتخب مردم بودندو  در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ نیز به شهادت رسیدند.

وی ادامه داد: عموی من نیز پس از انقلاب به دلیل مجاهدت ها به ایران برگشتند و در مجموعه وزارت بازرگانی مشغول به فعالیت شدند وبعد مدتی به شهادت رسیدند

پاکنژاد افزود: خواهرم و فرزندشان نیز بر اثر ترور داعش جانباز شدند که خانواده شهید پاکنژاد سه نسل قربانی ترور دارند.

وی خواست که صدا عدالت خواهی قربیانیان هفتم تیر را بشنوید و گفت: خانواده ها ترور بایستی در فرایند دادرسی حضور پیدا کنند و دادگاه موظف اند که این قتل را متفاوت ببینند و دیدگاه دیگری نسبت به آن داشته باشند زیرا مقتول تروریستی است که پناهنده شده و باید سعی شود راز این ترور و ابعاد آن روشن شود.

پاکنژاد همچنین گفت: ما از دولت درخواست داریم که این ترورهای را پیگری کنند و از دولت هایی که این افراد را در کشور خود پناهندگی داده اند درخواست داریم که این منافقان از خانواده شهدای ترور و از همه مردم ایران به دلیل این عمل غیر انسانی عذرخواهی کنند

هیبت الله نژندی منش عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در خصوص تروریسم در بستر پناهندگی، گفت: ما هیچ گاه دراین سالها کار بنیادین حقوقی در زمینه شهدای ترور انجام نداده ایم و تاوان این کمکاری را می دهیم.

وی ادامه داد: در موضوع شهدای هفتم تیر باید بپرسیم آیا دولت هلند مسئولیت حقوقی درخصوص پناه دادن به اعضای گروه تروریستی منافقین را داشته؟

نژندی ابراز داشت: بر اساس کنوانسیون های بین المللی کشورها نباید به کسانی که مظنون به جنایت علیه صلح و تروریسم باشند پناهندگی بدهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد، باید بپرسیم آیا دولت هلند درزمان اعطای پناهندگی به علی معتمد از پیشینه وی اطلاع داشت؟ باید پاسخ دهیم، طبیعتا هر کسی که میخواهد وارد قلمروی کشوری شود، آن کشورها از ماهیت وی مطلع هستند. و به این ترتیب دولت هلند، رویه های بین المللی را نقض کرده است. و اساسا کشورهای اروپایی جهل به قانون ندارند، بلکه از گروه های تروریستی به عنوان ابزار استفاده می نمایند. همانند گروه تروریستی منافقین که امریکا پس از حمله به عراق به عنوان ابزاری علیه جمهوری اسلامی از آنها استفاده میکند و به این ترتیب به دلایل سیاسی آنها را از لیست گروه های تروریستی خارج نمود.

نژندی منش ادامه داد، اکنون می بینیم برخی از کشورهای اروپایی به موزه ای برای گروه های تروریستی بدل شده و حتی باید از تروریسم نیابتی صحبت نمائیم. یعنی استفاده ابزاری از گروه های تروریستی توسط کشورها برای رسیدن به اهداف سیاسی خودشان.
این دکترای حقوق بین الملل، ادامه داد: . خانواده های شهدای هفتم تیر به تنهایی نمی توانند کاری کنند و دولت باید از طریق ابزارهای دیپلماتیک و حقوقی مندرج در منشور ملل متحد وارد این قضیه شود.

وی ادامه داد خانواده ها تنها به دنبال کشف حقیقت و رسیدن هستند و گفت: علی معتمد شهروند عادی نبوده و وجود آرم گروه تروریستی منافقین بر روی سنگ قبر وی و نیز عنوان شهید بر آن نشانه ای از ارتباط وی با گروه تروریستی منافقین تا لحظه مرگ و حتی در قبر میباشد و دولت هلند بایستی پاسخگو باشد.

در بخش دیگری از نشست سید محسن حکمتی مقدم استاد حقوق بین الملل در موضوع اعطای پناهندگی به مجرمان تروریستی و تضعیف ساختاری حقوق بشر عنوان داشت: در برخی موارد مانند بروز ناامنی در مناطق جهان شاهد استفاده ترورسم از پناهندگی هستیم و تروریست ها با استفاده از پناهندگی به دنبال فرار از مجازات اقدامات تروریستی خودهستند.

وی ادامه داد، متاسفانه به دلیل نبود نیروی فائقه در جهان، اعمال کنوانسیون های بین المللی، همچون ساختارهای حقوق بشر، وابسته به خواست دولت ها بوده و این دولت ها هستند که باید با موارد نقض کنوانسیون های بین المللی از سوی خودشان مقابله نمایند.

در ادامه این نشست علی زارع، رئیس دادگستری شهرستان اردکان یزد، در خصوص بزرگترین پرونده تروریسم در بستر پناهندگی در جهان عنوان داشت، سالها حضور گروه تروریستی منافقین در فرانسه نشانه ای واضح از حمایت کشورهای غربی از تروریسم در بستر پناهندگی است. فریاد اعتراض به این جریان حمایت، نه تنها از قربانیان جنایات این فرقه تروریستی که از درون کشور فرانسه نیز بلند شد اما به جایی نرسید.

رئیس دادگستری اردکان یزد در ادامه گفت، تنها در یک مورد در سال ۲۰۰۳، اقدامی ناکام از جانب دولت فرانسه در مقابله با این گروه تروریستی صورت گرفته و در ۱۷ ژوئن سال ۲۰۰۳، پليس فرانسه به دستور قاضی ضدتروریسم این کشور ژان لوئی بروگیه، در عملیاتی گسترده و همه جانبه و با حضور ۱۳۰۰ افسر پلیس، به ۱۳ پایگاه گروه منافقین حمله برده و ضمن دستگيری ١۶۵ نفر از اعضای این گروهک تروریستی، ميليون ها دلار پول به همراه اسناد و مدارک در خصوص اقدامات مجرمانه این گروهک تروریستی مصادره نمود. پس از این حمله وزارت كشور فرانسه به نقل از قاضي، ژان لويي بروگيه، قاضی برجسته مبارزه با تروریسم در فرانسه، گفت: “این حمله، به دليل ارتباطات جنايي، براي تدارك عمليات تروريستي و تامين هزينه فعاليت هاي تروريستي صورت گرفته است. دفاتر اين سازمان در پاريس، پايگاه هاي عملياتي، تشكيلاتي و لوجستيك براي جمع آوري پول هاي مشكوك است.”

وی گفت: پس از گذشت سالیان، هنوز هم معلوم نیست که چرا این پرونده به نتیجه مطلوب نرسیده و دادگاه فرانسه رای به آزادی مریم رجوی را داده است. چرا یک گروه تروریستی در کشور مدعی حقوق بشر، مراکزی گسترده در بستر پناهندگی برای برنامه ریزی، حمایت و پشتیبانی از اقدامات تروریستی داشته و با وجود اطلاع دولت فرانسه، اقدامات قضایی قضاتی همچون ژان لوئی بروگیه ناکام مانده است.

وی گفت: آیا این شکست حقوق بین الملل در مبارزه با تروریسم نیست

گفتنی است؛ در پایان از خانواده های شهدای ترور تجلیل به عمل آمد و بیانیه انجمن دفاع از قربانیان تروریسم با عنوان “اولین پرونده تروریسم در بستر پناهندگی” قرائت شد.

  • نویسنده : بهناز عسکری