مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد در خصوص میزان بدهی مشترکان به شرکت توزیع برق گفت: این شرکت در مجموع ۱۹۰میلیارد تومان شامل حدود۵۲میلیارد تومان از مشترکین خانگی،۲۰میلیارد تومان از مشترکان ادارات دولتی و بخش عمومی، ۱۳میلیارد تومان از مشترکان بخش کشاورزی و ۶۴میلیارد تومان از مشترکان بخش صنعت و معدن و ۴۰میلیارد تومان نیز از بخش تجاری و سایر مصارف طلبکار است.

به گزارش صبح ساباط؛ علی جم مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد پیش از امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته صرفه جویی برگزار شد مشترکان برق خانگی را ۵۴ درصد اعلام کرد و گفت: بیشترین مصرف برق استان توسط مشترکان خانگی صورت میگیرد و مشترکان صنعتی با ۳۳ درصد و مشترکان کشاورزی با ۸درصد در رده های بعدی قرار دارند.

وی در خصوص میزان بدهی مشترکان به شرکت توزیع برق گفت: این شرکت در مجموع ۱۹۰میلیارد تومان شامل حدود۵۲میلیارد تومان از مشترکین خانگی،۲۰میلیارد تومان از مشترکان ادارات دولتی و بخش عمومی، ۱۳میلیارد تومان از مشترکان بخش کشاورزی و ۶۴میلیارد تومان از مشترکان بخش صنعت و معدن و ۴۰میلیارد تومان نیز از  بخش تجاری و سایر مصارف طلبکار است که در صورت پرداخت این بدهی، توان به سرانجام رساندن بسیاری از پروژه های نیمه تمام استان فراهم خواهد شد.

جم؛ میزان پیک برق مصرفی شرکت توزیع برق استان در سال گذشته را ۱۱۷۰ مگاوات عنوان کرد و اظهار داشت: براساس پیش بینی ها این میزان در سال جدید تا ۱۲۳۵ مگاوات خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان با بیان اینکه طبق سیاستهای وزارت نیرو باید حدود ۲هزار مگاوات از کمبود برق کشور به وسیله انرژی خورشیدی توسط استان یزد تامین شود گفت: نیاز برق استان ۶۹هزارمگاوات است که تنها توان تامین ۵۸هزارمگاوات را دارد و در نتیجه ۱۱هزارمگاوات کمبود برق داریم که امیدواریم با صرفه جویی بتوانیم این میزان را جبران کنیم.

وی ادامه داد: باید ۱۸۵۰مگاوات از این میزان به وسیله نیروگاه و ۱۵۰مگاوات نیز توسط بخش خانگی تامین شود.

جم در بخش دیگری از سخنانش ابراز داشت: در حال حاضر ۷۵ درصد از مشترکان خانگی توزیع برق استان یعنی حدود ۶۰۰ مشترک، زیر الگو مصرف، برق مصرف می کنند و بر همین اساس مشترکینی که تا سقف الگو مصرف کنند، هیچ افزایش تعرفه‌ای در قبض برق نخواهند داشت ولی مشترکانی که بیش از الگوی مصرف داشته باشند، باید هزینه مازاد مصرف برق خود را به قیمت آزاد پرداخت کنند و در مواردی که مصرف دو برابر الگو باشد نیز اخطار و در صورت بی توجهی قطع برق را خواهیم داشت.

وی کاهش روشنایی معابر با تعویض ۲۰۰هزار لامپ گازی معابر با لامپ کم مصرف را با هزینه ۵۰۰میلیون تومان برای اولین بار در استان یکی از اقدامات انجام شده برای صرفه جویی در مصرف برق بیان کرد و اظهار داشت: با چنین اقداماتی تلاش کردیم در سال جاری به هیچ عنوان قطعی برق در این را نداشته و نخواهیم داشت البته قطعی های مقطعی اخیر ناشی از تعمیرات و حوادث بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان مصرف مشترکان بخش کشاورزی را حدود ۸۰ مگاوات دانست و گفت: خاموشی مشترکان این بخش از ساعت ۱۲ تا ۱۷ رایگان خواهد بود ضمن اینکه به مشترکان نامتعارف بخش تجاری نیز اخطار داده شده و در صورت بی توجهی قطع برق اعمال می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد در ادامه تصریح کرد: براساس مصوبه هیات وزیران ادارات دولتی باید در ساعات اداری ۳۰ درصد و در خارج از ساعت اداری۶۰درصد کاهش مصرف برق نسبت به سال گذشته داشته باشند.

جم در بخش،دیگری از سخنانش میزان فروش برق این شرکت را در سال گذشته ۶۰۸۱ میلیون کیلووات ساعت ذکر و تصریح کرد: عمده میزان فروش برق در استان مربوط به بخش صنعتی است.
وی در پایان با بیان اینکه ۹۹.۷۴درصد روستاهای استان از نعمت برق برخوردار هستند اظهار داشت: از ۱۰۳۰روستای استان ، تاکنون ۹۷۹روستا به شبکه برق سراسری متصل شده است و همچنین از ۲۲۸۴چاه آب نیز ۲۲۱۳چاه به شبکه برق متصل گردیده است.

  • نویسنده : حیران