مدیر جهادکشاورزی بافق گفت: ۲۰۳ هزار قطعه بچه ماهی برای فصل بهار روز چهارشنبه در استخر هشت مزرعه پرورش تیلاپیای این شهرستان رهاسازی شد.

به گزارش صبح ساباط؛ به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان بافق سید اصغر نبوی زاده مدیر جهادکشاورزی بافق وزن گیری هر قطعه بچه ماهی تیلاپیا را در طی مدت ۶ ماه، ۶۰۰ گرم اعلام کرد و افزود: پیش بینی می شود افزون بر ۱۲۰ تن گوشت ماهی گرمابی در نیمه اول امسال از مزارع پرورش این گونه ارزشمند، برداشت شود.

نبوی زاده افزود: دور دوم رهاسازی این گونه ماهی مهرماه سالجاری و صید و برداشت آن پایان زمستان است اما برخی بهره برداران به خاطر شرایط خوب بازار شب عید و ایام نوروز اول تا نیمه فروردین کار صید را انجام می دهند.

به گفته این مسئول، آبزی پروری پایدار در گرو توسعه گونه هایی است که با حداکثر بهره وری از آب تولید می شود و یکی از بهترین گزینه ها، ماهی تیلاپیا است که امروزه در کشور توسعه یافته و شهرستان بافق نخستین و قطب پرورش این گونه با ارزش در استان یزد است.

مدیر جهادکشاورزی بافق خاطرنشان کرد: این ماهی به دلیل همه‌چیزخوار بودن، تکثیر زیاد و مقاومت بالا نسبت به شرایط محیطی، توانایی بالایی برای زیستن در محیط‌های جدید و آب های شور و نیمه شور دارد.

وی زیستگاه ماهی تیلاپیا را در رودها، تالاب‌ها، آبگیرها و دریاچه‌ها و عموماً در آب شیرین دانست و تصریح کرد: اما برخی گونه‌ها در آب‌های لب‌شور( نیمه شور) نیز پرورش داده می شوند و صرفه اقتصادی زیادی دارد.

به گفته وی، تیلاپیا به‌دلیل تهیه آسان، قیمت پایین و طعم مناسب، از مهم‌ترین و محبوب‌ترین ماهیان پرورشی خوراکی است که جایگاه ویژه ای در بازار و سبد خانوار دارد.

نبوی زاده با بیان اینکه تیلاپیا در حال حاضر در ۱۳۵ کشور جهان پرورش می‌یابد افزود: به گفته پرورش دهندگان این ماهی، رشد آن بسیار سریع و با شرایط متراکم و پر ازدحام و همچنین آب بی کیفیت سازگار است، علاوه بر این نیاز به مراقبت زیادی ندارد.

این مسئول یادآورشد: تیلاپیا در رودخانه و دریا به خاطر اینکه از غذای بقیه آبزیان تغذیه می‌کند و حیات آن‌ها را به خطر می‌اندازد و باعث به هم خوردن چرخه غذایی آبزیان می‌شود پرورش و تکثیر آن حدود پنج‌سال در کشور و در نتیجه بافق متوقف شد و تعدادی از کار بیکار شدند.

وی اضافه کرد: اما به دلیل دوری شهرستان بافق از دریای آزاد و نداشتن رودخانه‌ دایمی و آب‌های روان در گستره آن و دارا بودن آب‌های شور و لب شور که مورد علاقه این گونه آبزی است در سال ۱۳۹۲ پس ازپنج سال توقف، پرورش آن در این شهرستان از سر گرفته شد.

نبوی زاده خاطرنشان کرد: با بررسی جمیع جهات، شهرستان بافق هم اینک از فرصت بسیاری مناسبی برای پرورش و تولید ماهی تیلاپیا بهره مند است.

شایان ذکر است؛ ۸ مزرعه با هشت بهره بردار در بافق کار پرورش و تولید گوشت ماهی تیلاپیا را انجام می دهند و تعداد ۲۸ نفر به طور مستقیم در این حوزه به کار اشتغال دارند.

  • نویسنده : بهناز عسکری