استاندار یزد  ابراز داشت: واریز نشدن یارانه ها به معنای قطع یارانه نیست و بسیاری از افرادی که یارانه به حساب آن ها نیامده با ثبت اعتراض خود در ساماندهی حمایت و هدفمندی که تا چند روز آینده باز شده و تا سه ماه فرصت دارد، یارانه آن ها پس از بررسی واریز خواهد شد.

به گزارش صبح ساباط؛ مهران فاطمی امشب در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اصلاح یارانه‌ها در حقیقت حمایت از اقشار متوسط و ضعیف جامعه است گفت: مردمی سازی یارانه‌ها اقدامی مناسب در راستای ساماندهی شرایط اقتصادی کشور است

وی اظهار کرد: دولت سیزدهم به پشتوانه حمایت مردم شجاعانه و کارشناسانه به بحث اصلاح روند پرداخت یارانه‌ها ورود کرده تا وضعیت اقتصادی کشور را به سمت مطلوب سوق دهد.

عقلانیت اقتصادی و الزام قانونی، از الزامات اجرایی دولت سیزدهم در بحث مردمی سازی یارانه هاست

فاطمی با بیان اینکه دولت در سال جاری برای تامبن اقلام اساسی نیازمند ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار برای تهیه ارز است گفت: عقلانیت اقتصادی و الزام قانونی، از الزامات اجرایی دولت سیزدهم در بحث مردمی سازی یارانه هاست.

استاندار یزد با اشاره به محل درآمد دولت از فروش نفت و گاز و وصول مالیات ابراز داشت: میزان فروش نفت ۱٫۲ میلیون بشکه  در روز است که کل وصولی کشور از ناحیه فروش نفت ۲۶ میلیارد دلار بوده که ۲۰ درصد آن به صندوق ذخیره ملی، ۳ درصد مناطق محروم و بخشی هم سهم شرکت ملی نفت اختصاص دارد که با کسر مجموع این کسورات تنها ۶۲٫۵ درصدباقی می‌ماند که معادل ۱۶ میلیارد دلار از ۲۶ میلیارد دلار می شود که فقط برای تأمین این چند قلم کالای اساسی ۱۸ میلیارد دلار نیاز است و این یعنی دو میلیارد دلار کسری.

پرداخت ۶۵۰ هزار میلیارد تومان حقوق توسط دولت در سال جاری

فاطمی اضافه کرد: کل وصولی دولت از محل مالیات هم ۴۵۰ هزار میلیارد تومان است که فقط ۶۵۰هزار میلیارد تومان آن را حقوق می دهیم ضمن اینکه ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت گذشته و سررسید اوراق و ۲۰۰ هزار میایارد تومان هم بدهی صندوق های بازنشستگی لشکری و کشوری است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه با اختصاص ارز ترجیحی به کالا های اساسی نه تنها قیمت نهایی که به دست مردم می‌رسید قیمت ارز نیمایی بود بلکه افراد گاها کالا ها را در بازار آزاد به فروش می رساندند و تفاوت قیمت ۲۰هزار تومانی ارز ترجیحی و نیمایی رانت و فساد به بار می آورد.

عالی ترین مقام اجرایی در استان، تحولات اقتصادی جهان، خشکسالی و جنگ روسیه و اوکراین از دیگر عوامل افزایش قیمت های جهانی برشمرد و ابراز داشت: البته پایین بودن قیمت کالاهای اساسی در کشور نسبت به کشورهای منطقه انگیزه قاچاق این کالاها را افزایش داده بود.

فاطمی تصریح کرد: بر اساس برآوردها اگر یک خانواده چهار نفره ۱۲۰۰ یا ۱۶۰۰ دریافت کرده باشند تنها باید ۸۰۰ هزار تومان از آزادسازی قیمت ها را هزینه کنند و مابقی در اختیار خانوار قرار می گیرد.

افزایش عجیب تقاضا برای خرید مرغ و روغن در یزد

وی با اشاره به این مطلب که در چند روز گذشته از آغاز طرح ۴۰ تن روغن، ۹۰ تن مرغ گرم توزیع کردیم ابراز داشت: این در حالی است که مصرف روزانه روغن در یزد ۳۰ تن و مرغ بین ۵۰ تا ۷۰ تن بوده البته اخیرا ۱۴۴ تن روغن احتکاری هم کشف شده که بخش عمده آن به مددجویان تعلق گرفته و بخشی هم روانه بازار شده است.

واریز نشدن یارانه ها به معنای قطع یارانه نیست

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش ابراز داشت: واریز نشدن یارانه ها به معنای قطع یارانه نیست و بسیاری از افرادی که یارانه به حساب آن ها نیامده با ثبت اعتراض خود در ساماندهی حمایت و هدفمندی که تا چند روز آینده باز شده و تا سه ماه فرصت دارد، یارانه آن ها پس از بررسی واریز خواهد شد البته بنای دولت رسیدگی به کلیه اعتراضات به صورت منعطفانه است.

  • نویسنده : حیران