مدیرکل هواشناسی استان یزد با بیان اینکه پیش بینی همراه با خطا بوده اما به معنی بی اعتمادی به پیش بینی ها نیست ابراز داشت: در حال حاضر می‌توانیم  تا 72 ساعت آینده را پیش بینی کنیم و پیش بینی های ما نیز تا  85 درصد دقیق است.

به گزارش صبح ساباط؛ رضا برهانی مدیرکل هواشناسی استان یزد در نشست خبری خبرنگاران را بازوهای اصلی دستگاه های اجرایی استان دانست و ابراز داشت: قطعا بدون کمک رسانه ها نمی توان به اهداف مورد نظر رسید چرا که بخش عمده هواشناسی وابسته به اصحاب رسانه است و هرگونه نقص در اطلاع رسانی می‌تواند مشکلات عدیده ای در اهداف و ماموریت هواشناسی ایجاد کند.

وی بر رعایت دقت در کنار سرعت اطلاع رسانی تاکید کرد و ابراز داشت : باید در اطلاع رسانی؛ تحلیل ها و خروجی های درست را در اختیار کاربران قراردهیم بنابراین نقش پیش بین در هواشناسی این است که با توجه به شناخت منطقه و دانش خود پیش بینی ها را انجام دهد.

برهانی با بیان اینکه پیش بینی همراه با خطا بوده اما به معنی بی اعتمادی به پیش بینی ها نیست ابراز داشت: در حال حاضر می‌توانیم  تا ۷۲ ساعت آینده را پیش بینی کنیم و پیش بینی های ما نیز تا  ۸۵ درصد دقیق است.

وی افزود: شاخص های هواشناسی بر اساس پهنه های آبی تعیین می شوند پس کشورهایی که نزدیک به این پهنه باشند  می توانند دقیق تر پیش بینی کنند و هر چه به سمت مرکز حرکت کنیم پیش بینی ها می تواند خطای بیشتری داشته باشد البته پیچیدگی های اقلیمی نیز در افزایش خطا تاثیرگذار است.

مدیرکل هواشناسی استان امکانات و ابزار هواشناسی در استان و کشور را به روز ترین ابزار دنیا برشمرد و اظهار داشت: در این زمینه به دلیل اینکه باید بر اساس استاندارد های جهانی عمل کنیم همگام با دنیا حرکت می‌کنیم

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش در تشریح انواع پیش بینی ها گفت: پیش بینی ها در سه بخش  کوتاه مدت یک ساعته و کمتر، کوتاه مدت سه روز، پنج روز و نهایت یک هفته، پیش‌بینی های فصلی برای چند ماه آینده به صورت میانگین در اختیار کاربر قرار می دهند و در حال حاضر می‌توانیم هر گونه پدیده مخرب جوی را از ۴۸ تا ۹۸ ساعت قبل اطلاع‌رسانی و در اختیار متولیان قرار می دهیم

وی از فعالیت بیش از. ۹۰ ایستگاه فعال هواشناسی در استان خبر داد و گفت: این ایستگاه ها به صورت ۲۴ ساعته فعالیت دارند و اطلاعات را به مرکز دیتا یزد و کشور مخابره می‌کنند که از این تعداد ۳۲ ایستگاه خودکار بوده که هم میزان خطای انسانی و وابستگی به عامل انسانی کاهش، داده و پیوستگی داده ها منجر به اطلاعات دقیق تری خواهد شد.

برهانی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت بارندگی سال آبی جاری اشاره کرد و ابراز داشت: در سال آبی جدید که از مهرماه شروع شده تاکنون میانگین بارش ۵۳ میلیمتر بوده که نسبت به میانگین دراز مدت، ۸ میلیمتر یعنی ۱۴ درصد کاهش داشته است.

این مقام مسئول بیشترین بارندگی را مربوط به شهرستان تفت و کمترین را مربوط به شهرستان ابرکوه دانست و ابراز داشت: میانگین بارش در شهر یزد ۴۰ میلیمتر بوده است.

برهانی با اشاره به بهره برداری از سامانه هواپیمایی کمک ناوبری cati با حضور معاون وزیر اظهار داشت: با نصب این سامانه کاهش دید خلبان که موجب کنسلی پرواز می شد کاهش چشمگیر داشته که با اعتبار ۱۲۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ریال به بهره برداری رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به بروز پدیده توفان و گرد و غبار در استان منشا آن را داخلی و از سمت استان اصفهان عنوان و اظهار داشت: بیشترین سرعت باد ۱۱۵ کیلومتر در ساعت بوده که در ایستگاه اسفند آباد به ثبت رسیده و در برخی ایستگاه ها ۱۰۰ کیلومتر نیز ثبت شده است.

مدیرکل هواشناسی استان تصریح کرد: ریزگردها تا اواخر امشب مهمان یزدی ها بوده و انتظار می‌رود فردا هوای با کیفیت تری را تجربه کنیم هرچند طی ۴۸ ساعت آینده بارش های رگباری را خواهیم داشت.

  • نویسنده : حیران