استاندار یزد از راه اندازی مرکز راهبردی پیشرفت و عدالت در استانداری خبرداد و گفت: بر این اساس این مرکزِ راهبردی، گزارش های راهبردی و نقشه ی راه برنامه ها و تصمیمات را ترسیم کرده و ما را در مسیر صحیح قرار خواهد داد.

به گزارش صبح ساباط؛ مهران فاطمی استاندار یزد در نشست گروه‌ها، کارگروه‌ها و هیئت‌های اندیشه ورز بسیج با بیان اینکه دولت سیزدهم در شرایط خاصی فعالیت خود را آغاز کرد؛ گفت: بر این اساس تغییر ریل هدفگذاری شده توسط دولت با چالش‌های بسیار بزرگی به ویژه در حوزه استان ها روبرو شد و پیگیری و حل آن ها در اولویت دولت قرار گرفت.

فاطمی در ادامه گریزی به وضعیت کرونا کشور در زمان تغییر دولت زد و اظهارداشت: در آن زمان کشور در اوج پیک پنجم کرونا بود، آمار بستری ها و فوتی های کرونا در حداکثر قرار داشت و واکسیناسیون عمومی در شرایط مناسبی قرار نداشت، لذا دولت عزم خود را برای مدیریت مسئله کرونا، جزم کرد.

استاندار یزد همچنین به وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان، در زمان تصدی استانداری پرداخت و خاطرنشان کرد: با همکاری مجموعه علوم پزشکی استان و سایر دستگاه های مرتبط و با برگزاری جلسات متعدد در زمینه مدیریت کرونا و افزایش ضریب واکسیناسیون در استان، آمار تزریق دوز اول واکسن از حدود ۱۸ درصد به ۹۱ درصد رسید.

وی با بیان اینکه مدیریت کرونا و اقناع مردم به دریافت واکسن و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سایه سنگین عادی انگاری ها و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها سخت است، گفت: با این وجود بر اساس آخرین آمار، درصد کل پوشش واکسیناسیون نوبت دوم حدود ۷۸ درصد و نوبت سوم ۴۸ درصد است که این مهم به سادگی رقم نخورده است.

فاطمی یکی از مسائل فوریت دار و مورد اهتمام استان را مسئله معیشت مردم دانست و افزود: بر این اساس به صورت روزانه قیمت اقلام بررسی می شد و متعاقب آن جلسات مربوطه برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ می شد که این امر، فضای سنگین کاری را می طلبد.

استاندار یزد در ادامه به تنش های آبی استان در سه ماه اخیر و چالش های آن برای استان، اشاره کرد و اظهارداشت: به منظور پیگیری دغدغه های حوزه آب استان، قریب به ۲۰ جلسه ی آبی،  خارج از استان و در سطح ملی تشکیل دادیم که ماحصل آن افزایش تاب آوری آبی استان از ۲۴ ساعت به بیش از ۱۰ روز در بازه زمانی کوتاه مدت خواهد بود.

فاطمی تصریح کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده، در قالب یک برنامه ی ۴ ساله، به ثبات قابل اطمینانی در حوزه آب استان خواهیم رسید.

وی انجام هماهنگی های لازم در حوزه های مختلف برای انجام سفر رئیس جمهور به استان و احصاء پروژه های حوزه های مختلف را از کارهای سنگین و مهم انجام شده در ماه های اخیر عنوان کرد و افزود: نتیجه سفر رئیس جمهور به استان یزد، اختصاص ۸ هزار میلیارد تومان به حوزه های مختلف زیربنایی، فرهنگی، اقتصادی، علم و فناوری و آموزش بود.

استاندار یزد از دیگر چالش های سه ماه اخیر را مشکلات تامین گاز، برق و نیز مشکل سامانه حمل و نقل سوخت دانست و اظهارداشت: در عین حال از ابتدای فعالیت در سمت استاندار یزد تا کنون قریب به ۱۲۰ نشست نخبگانی و مردمی با اقشار مختلف برگزار شده که زمان برگزاری بعضی از این نشست ها به ۴ ساعت نیز رسیده است.

فاطمی با بیان اینکه تلاش برای رفع مشکلات مردم و برداشتن موانع موجود بر سر اجرای پروژه ها نباید محدود به ساعات اداری باشد، خاطرنشان کرد: براساس برنامه ریزی و هدفگذاری انجام شده در هر ۱۶ جمعه ۱۰۰ روز فعالیت خود، مجموعه مدیریت در استانداری در قالب سفرهای کاری؛ در شهرستان ها و مناطق مختلف استان حاضر شده و ضمن احصاء مسائل و مشکلات موجود، تصمیمات لازم را برای حل آن ها اتخاذ کردند.

وی با بیان اینکه در کنار مسائل و چالش های مذکور، در طول ادوار گذشته اقدامات بزرگی انجام شده است اظهارداشت: نباید توجه و تمرکز بر چالش ها، بر اتفاقات خوب انجام شده و در حال انجام سایه بیندازد و فضای یاس، نا امیدی و آینده ای مبهم را ترسیم کند.

نماینده عالی دولت سیزدهم در یزد ادامه داد: آینده روشن است و با برنامه محوری در مسیر توسعه و پیشرفت بیش از پیش یزد حرکت خواهیم کرد.

فاطمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خلاء پیوست و گزارش راهبردی جلسات و تصمیمات، از راه اندازی مرکز راهبردی پیشرفت و عدالت در استانداری خبرداد و گفت: بر این اساس این مرکزِ راهبردی به عنوان اتاق فکر؛ گزارش های راهبردی و نقشه ی راه برنامه ها و تصمیمات را ترسیم کرده و ما را در مسیر صحیح قرار خواهد داد.

وی با اشاره به ضرورت شکل گیری مدلی برای برقراری ارتباط نخبگان استان با دولت مردمی، تصریح کرد: بهترین راه برقراری این ارتباط، شکل گیری هیئت های اندیشه ورز و اندیشکده ها در حوزه های مختلفی نظیر فرهنگ، اقتصاد، محیط زیست و صنایع پیشرفته و مسائلی چون علم و فناوری، حوزه ی آموزش و پرورش و … است تا ذیل مرکز راهبردی، افکار و ایده های خود را جهت بررسی و قرار گیری در مرحله اجرا، ارائه دهند.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سند آمایش استان در مرحله بازنگری قرار دارد، عنوان کرد: متاسفانه این سند دارای نواقصی به ویژه در حوزه پیوست‌ های فرهنگی و اجتماعی است لذا انتظار می رود بازبینی سند در اولویت اول کار کارگروه ها قرار گرفته و نظرات و پیشنهادات خود را جهت بررسی و اعمال اصلاحات لازم برای بنده ارسال کنند.

فاطمی خاطرنشان کرد: با بازبینی و اعمال اصلاحات لازم؛ با بهره گیری از نظرات گروه ها مختلف جامعه، بعد از مدت ها یک سند قابل اتکایی مبتنی بر اسناد بالادستی، دغدغه های رهبر معظم انقلاب و دولت خدمتگذار و در جهت توسعه و پیشرفت استان خواهیم داشت.

وی ضمن استقبال از نقد عملکردی در حوزه های محتوایی و اجرایی، خاطرنشان کرد: هیچ تذکر و واکنشی نسبت به منتقدان نداریم و نقد آن ها را در راستای ارتقاء سطح کاری استان میدانیم، حتی به روابط عمومی ها اعلام شد که در صورت طرح شکوائیه ای،  از هر یک از اهالی قلم و رسانه‌های مکتوب و برخط استان؛ نسبت به انصراف قانونی از شکایت مطروحه، اقدام کنند.

استاندار یزد با بیان اینکه افتخارم این است که بسیجی هستم، افزود: بسیج یعنی آحاد مردم برای پیشبرد امور به میدان بیایند و کارها به خود مردم واگذار شود.

وی همچنین ادامه داد: این کارگروه ماهر، نمادی از اراده ی مردم و نظرات کارشناسی است چرا که هرکدام از افراد حاضر در کارگروه یک حوزه ی نفوذ و تاثیری در چارچوب بسیج و در فضای کاری خود دارند؛ که این شبکه وسیع تر است.

فاطمی در انتها عنوان کرد: بنابراین ما اینکه اساتید بسیجی و دوستان بسیجی در کنارمان باشند افتخارمیکنیم.