نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در نشست شورای راهبردی سپاه الغدیر استان یزد که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد برگزار شد؛ گفت: از گذشته پیشینیان ما برای تداوم زندگی در یزد تصمیم گرفتند که آب را به این منطقه انتقال دهند.

به گزارش صبح ساباط؛ محمدصالح جوکار در نشست شورای راهبردی سپاه الغدیر استان یزد که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد برگزار شد اظهار داشت: از گذشته پیشینیان ما برای تداوم زندگی در یزد تصمیم گرفتند که آب را به این منطقه انتقال دهند.

چوکار با اشاره به اینکه قنوات بر پایه همین تصمیم ایجاد شد خاطرنشان کرد: در آن زمان با فناوری ها و ابزارهای کمی که در اختیار بود حفر قنات آن هم به طول بسیار زیاد و در حد ۱۰۰ کیلومتر کار بسیار سختی بود که انجام شده است.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی افزود: قنات ها برای خودشان حقوقی دارند و حتی تاکید می شود که بر روی این قنوات حق ساخت خانه یا بنا وجود ندارد.

جوکار با اشاره به اینکه الان در تمام نقاط استان یزد با تنش های آبی روبرو هستیم گفت: با وجود تمام برنامه هایی که در حوزه مدیریت مصرف آب وجود دارد امکان اینکه به سمت انتقال آب به یزد نرویم وجود ندارد و بدون انتقال آب با چالش بسیار جدی روبرو می شویم.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه راهبرد استان یزد انتقال آب است گفت: صرفه جویی در مصرف آب، مدیریت مصرف، تغییر الگوی کشت، بستن چاه های غیرمجاز و استفاده از روش های نوین آبیاری و سایر برنامه ها در این حوزه همه مسائلی هستند که اهمیت زیادی دارند ولی هیچ یک از آنها نافی انتقال آب نیست.

وی با تاکید بر اینکه در بحث انتقال آب به هیچ عنوان نباید به دلیل هزینه بالا منصرف شد افزود: استان یزد برای اینکه بتواند توسعه داشته باشد حتما نیازمند منابع آب پایدار است که به این استان منتقل شود.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توسعه استان یزد هم حتما باید بر اساس برنامه و سند آمایش باشد گفت: متاسفانه در گذشته توسعه استان یزد برنامه محور نبوده و همین نداشتن برنامه هم سبب مشکلاتی ازجمله آلایندگی ها شده است.

زمینه عملیاتی شدن طرح های پژوهشی در حوزه آب فراهم شود

آیت الله محمد رضا ناصری نماینده ولی فقیه در استان یزد نیز با تاکید بر اینکه طرح و پژوهش در صورتی که عملی نشود نمی تواند تاثیرگذاری داشته باشد؛ گفت: زمینه عملیاتی شدن طرح های پژوهشی ارائه شده در حوزه آب فراهم شود.

ناصری یزدی در همین رابطه  اظهار داشت: طرح هایی که حاصل پژوهش های مختلف و متنوع است بسیار خوب و لازم هستند.

وی تصریح کرد: البته نکته بسیار مهمی که در ارتباط با این چنین طرح هایی باید به آن توجه شود این است که زمینه میدانی شدن این طرح ها فراهم و از آرشیو شدن و خاک خوردن آنها جلوگیری شود.

نماینده ولی فقیه در استان یزد ادامه داد: این طرح ها زمانی ارزش و اهمیت خود را به درستی به دست می آورند و به جایگاه واقعی خود می رسند که در مرحله عمل وارد شود و نتایج آن برای بهبود وضعیت جامعه و مردم مورد استفاده قرار گیرد.

ناصری یزدی با تاکید بر اینکه در غیر این صورت تلاش پژوهشگران و مولفان این طرح ها بی اثر باقی می ماند خاطرنشان کرد: از نظر صرفه جویی، مدیریت مصرف آب و استفاده از سیستم های نوین در این عرصه طرح های خوبی تدوین شده و همچنان باید پژوهش صورت گیرد و همه این طرح ها به ارگان، نهاد و یا مجموعه مربوطه برای عملی شدن ارائه شود.

وی بر ضرورت ترویج فرهنگ صرفه جویی تاکید کرد و گفت: صرفه جویی یکی از دستورات دینی ماست و باید به این موضوع و عدم اصراف توجه لازم را داشته باشیم و مصرف درست را نهادینه کنیم.

امام جمعه یزد افزود: اگر مجموع این بحث ها و طرح های کارشناسی به استفاده بهینه و درست از آب و بهره وری بهتر از این نعمت الهی منجر شود بسیار اثرگذار است البته این موضوع به هیچ عنوان نباید به کنار گذاشتن کشاورزی منجر شود.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر اینکه از ابتدا با مباحثی که در ارتباط با تعطیل شدن کشاورزی مطرح می شد مخالف بودم گفت: اگر کشاورزی تعطیل شود و زمین را در همه جا خشک کنیم، بر اساس نظرات تخصصی و کارشناسی بارندگی هم به همان میزان کمتر و کمتر می شود و به این ترتیب مشکلات افزایش پیدا می کند.

ناصری یزدی تصریح کرد: راهکار این موضوع این است که از روش های نوین اجرا کنیم و با مدیریت مصرف زمینه آباد شدن روستاها فراهم شود و نتنها جلوی کشاورزی را نگرفتیم بلکه با کمترین میزان مصرف بهترین و بالاترین بازدهی را خواهیم داشت.

وی گفت: البته در این زمینه و در راستای جلوگیری از پرت آب و تبخیر زیاد آب باید تحقیقات لازم صورت بگیرد و زمینه ای فراهم شود که بتوانیم بهترین نوع مدیریت مصرف را اعمال کنیم.

شبکه های آب برای جلوگیری از هدر رفت نوسازی شود

آیت الله سیدمحمد کاظم مدرسی یزدی امام جمعه بخش مرکزی یزد هم در این نشست گفت: بحث آب موضوع کلیدی و مهمی است که همه باید نسبت به آن توجه لازم را داشته باشیم و در تمام شئون آن برنامه ریزی دقیق انجام دهیم.

مدرسی یزدی با تاکید بر اینکه توجه به مسئله آب باید هم در زمینه تامین و هم در حوزه مدیریت مصرف باشد خاطرنشان کرد: در عرصه جلب نعمت ها و نظر لطف الهی به هیچ عنوان نباید بحث معنویت را فراموش کنیم.

رئیس حوزه علمیه مدینه العلم الکاظمیه (ع) خاطرنشان کرد: افرادی که دست اندرکار در این حوزه هستند حتما باید ضمن اینکه عقل و علم را در راستای مباحث خود به کار بگیرند و بهترین استفاده را از آن می برند، به بحث معنویت هم اعتقاد قلبی داشته باشند.

مدرسی یزدی گفت: کما اینکه در صحبت های ارائه شده در کارگروه ماهر هم به خوبی به این موضوع توجه لازم صورت پذیرفته بود و این توجه قابل تقدیر است.

نائب رئیس شورای مرکزی حوزه های علمیه استان یزد ادامه داد: در حوزه مدیریت مصرف یکی از مباحثی که باید به آن توجه کنیم بحث پرت آب در شهرهای مختلف کشور از جمله یزد است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: اگر شبکه های آب پوسیده شده و هدر رفت بالایی دارد حتما باید نسبت به نوسازی آن اقدام شود تا شاهد هدر رفت آب نباشیم.

مدرسی یزدی با بیان اینکه مردم یزد از دیربازتاکنون نسبت به آب توجه بسیار خاصی داشتند گفت: در حوزه آب باید تمام جوانب به صورت کامل مورد توجه باشد تا جلوی ایجاد مشکل گرفته شود.

شبکه فاضلاب برای یزد مناسب نیست

ابوالقاسم محی الدینی شهردار شهر جهانی یزد هم در این نشست با بیان اینکه در حوزه فاضلاب اشتباهی را در گذشته انجام دادیم و بر تداوم این اشتباه هم اصرار داریم گفت: فاضلاب برای شهری مثل یزد نبود.

محی الدینی خاطرنشان کرد: نوع خاک شهر یزد سبب می شد که فاضلاب با تصفیه مناسب به سفره های آب زیرزمینی بازگردد و به این ترتیب بخشی از برداشت از سفره های زیرزمینی را جبران کنیم.

وی افزود: شاید برای تامین بخشی از آب مورد نیاز صنعت لازم بود که از سیستم فاضلاب در برخی نقاط شهر که زمین سنگی دارند استفاده می کردیم ولی در کل شهر اجرای این طرح اشتباهی بود که الان هم اصرار بر تکمیل آن وجود دارد.

محی الدینی تصریح کرد: در زمان شروع طرح فاضلاب هم خیلی از کارشناسان نسبت به این موضوع تاکید کردند که فاضلاب برای شهر یزد نیست اما توجهی نشد و با اصرار زیاد طرح فاضلاب شروع شد و همچنان هم در حال انجام است.

شهردار شهر میراث جهانی یزد با بیان اینکه الان ما باید همان آبی که تصفیه شده را به سفره های آب زیرزمینی تزریق کنیم گفت: اشتباه بزرگتر این است که ما این فاضلاب را تصفیه کنیم و به جای تزریق به سفره های آب زیرزمینی که متاسفانه الان هم شرایط بسیار بدی دارند؛ به خارج از این حوزه انتقال دهیم.

وی گفت: در موضوع فضای سبز و کشاورزی هم ما باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم و از روش های نوین استفاده کنیم ولی به هیچ عنوان نباید کشاورزی را متوقف کنیم چرا که اگر کشاورزی نکنیم در واقع تولید آب هم نخواهد شد.

محی الدینی تصریح کرد: این اتفاقی است که وقتی ما فضای سبز و کشاورزی داشته باشیم حتما تولید ابر و باران هم اتفاق می افتد؛ اما در ارتباط با نوع آبیاری حتما باید از روش هایی استفاده کنیم که کمترین میزان مصرف آب را داشته باشیم.

غلامحسین دشتی رئیس شورای اسلامی شهر یزد هم در این نشست اظهار داشت: رابطه بین فرهنگ و معنویت با آب موضوعی است که حتما باید به آن توجه داشته باشیم اظهار داشت: بحث استفاده از تکنولوژی هم در واقع نوعی احترام به نعمت الهی و توجه به مباحث دینی است.

وی تصریح کرد: هم باید به دعا و معنویت در زمینه جلب نعمات الهی باید توجه داشته باشیم و هم باید از تکنولوژی به نحو درست استفاده کنیم تا جلوی هدر رفته گرفته شود و در واقع زمینه بهبود وضعیت به وجود آید.