استاندار خراسان جنوبی: به منظور شتاب بخشیدن به روند توسعه خراسان جنوبی نباید فرصت ارتباطات خارجی را از دست بدهیم.

به گزارش صبح ساباط؛ جواد قناعت استاندار خراسان جنوبی  با بیان این مطلب در دیدار مسئول نمایندگی وزارت خارجه در استان که با حضور سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری همراه بود؛ خاطر نشان کرد: هدف گذاری ما در استان در حوزه اقتصادی و تجارت خارجی، توجه به دو موضوع، دیپلماسی مرزی با استفاده از ظرفیت چهار بازارچه مرزی استان به ویژه ماهیرود و بسنده نکردن به کشور افغانستان است.

قناعت تأکید کرد:ما نباید فقط به افغانستان اکتفا کنیم بلکه باید در مبادلات مرزی کلیه کشورهای حوزه دریای خزر و همسایه های غربی از جمله پاکستان، ازبکستان، عراق، قزاقستان، عمان، گرجستان و … را هم مدنظر داشته باشیم.

به گفته وی؛ با توجه به شرایط حاکم بر کشور، ما باید فعال تر از گذشته برای توسعه روابط خارجی مان گام برداریم.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اقدام جمهوری اسلامی ایران درخصوص برپایی نمایشگاه های مختلف در اقصی نقاط دنیا متذکر شد: حضور در این نمایشگاه ها در کنار دیگر استان ها، پسندیده است اما این که به تنهایی برای برپایی نمایشگاه در دیگر کشورها اقدام کنیم، کار شاخصی می باشد که باید در راستای معرفی ظرفیت های استان با جدیت دنبال شود.

قناعت از اقدام ستاد عتبات عالیات و تأمین سنگ حرمین شریفین گفت و تصریح نمود: وقتی سنگ گرانیت ما به خوبی در عراق عرضه می شود، باید شرایطی مهیا کنیم و با دعوت از تجار این کشور، صادرات سنگ را رونق ببخشیم و حتی به موضوع فرآوری سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی با هدف گذاری بازار عراق ورود کنیم.

وی راه اندازی کنسولگری افغانستان در بیرجند را از زیرساخت های ضروری خواند و گفت: فعال شدن این کنسولگری نیاز تجار و مسافران به طی مسافت و دریافت ویزا در مشهد یا تهران را مرتفع می کند و روند کار را تسهیل می نماید.

به گفته استاندار خراسان جنوبی؛ درخواست ما از کشور افغانستان هم این است که نسبت به راه اندازی کنسولگری در فراه هم اقدام نمایند تا تجار و گردشگران و مسافران معطل نمانند.

استاندار از ظرفیت سیمان باقران گفت و اظهار داشت: بازگشایی بازارچه مرزی گلورده، روند صادرات سیمان استان را تسهیل می کند.

قناعت ادامه داد: با توجه به آمادگی کامل مرزبانی، اداره کل گمرکات و سازمان صنعت، معدن و تجارت، شرایط برای مبادلات مرزی از ناحیه استان فراهم است و درصورت همراهی کشور افغانستان و گشایش این مرز، هزینه های صادرات سیمان کاهش می یابد.
وی دعوت از والیان سه استان فراه، نیمروز و هرات به خراسان جنوبی را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و گفت: نشست با این سه استاندار، نشان دهنده عزم جدی استان بر توسعه ارتباطات است.

وی افزود:  استفاده از ظرفیت دانشگاه های استان و جذب دانشجوهای افغان که می توانند به عنوان سفیران نظام جمهوری اسلامی اقدام کنند نیز از جمله اقداماتی است که باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد.

شایان ذکر است؛ مشاور استاندار و مسئول نمایندگی وزارت خارجه در استان نیز به تشریح برنامه های این مجموعه در راستای توسعه مبادلات مرزی پرداخت.

حیدری‌فرد تأکید کرد: تشکیل شورای روابط خارجی،راه اندازی کمیسیون همکاری های مشترک خراسان جنوبی با ولایت فراه، جذب نخبگان افغان، استفاده از ظرفیت دانشگاه های استان در راستای جذب دانشجویان افغان و… از جمله اقداماتی است که می تواند به توسعه روابط استان با کشور افغانستان بینجامد.