اولین مرکز توسعه‌ی فناوری‏‌های نوین معدن‌کاری ایران با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در پارک علم و فناوری استان یزد آغاز بکار کرد.

به گزارش صبح ساباط؛ ابوالفضل میرحسینی رئیس مرکز توسعه‌ فناوری‏‌های نوین معدن‌کاری یزد در مراسم افتتاح رسمی این مرکز که با حضور دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم برگزار شد؛ گفت: مرکز توسعه فناوری‏‌های نوین معدنکاری ایرانیان با مشارکت شرکت‏‌های فناور و دانش‏‌بنیان این حوزه، صندوق پژوهش و فناوری و صنعت در اسفندماه ۱۳۹۹ به ثبت رسید و در ادامه بخش الحاقی کارخانه اقبال موسوم به ساختمان کلاه جهت بازسازی و بهره‌‏برداری ۱۰ ساله در فروردین‏ ماه ۱۴۰۰ در اختیار این مجموعه قرار گرفت که با سرمایه‏‌گذاری حدود سه میلیارد تومانی از سوی بخش خصوصی مرمت و امروز فاز اول این مجموعه به بهره‏‌برداری رسید.

میرحسینی با بیان این که هم اکنون ۹ شرکت فناور حوزه معادن به صورت کنسرسیومی در این مرکز فعالیت دارند، از پذیرش شرکتهای فناور دیگر در آینده خبر داد و گفت: توسعۀ فعالیت‌ها در زمینۀ فناوری‏‌های جدید در زمینۀ اکتشاف، معدنکاری و فراوری هم از جایگاه مصرف‏ کننده و هم از جایگاه تولیدکننده اهمیت دارد چرا که این دست فعالیت‏‌ها هزینۀ تولید را کاهش، کیفیت کالاهای معدنی موجود را افزایش، اثرات مخرب محیط زیستی را کم و ایمنی و سلامتی را بهبود می­­‌بخشد.

وی هدف از تأسیس مرکز فناوری‏‌های نوین معدنکاری ایرانیان را ایجاد یک زیرساخت به­ه منظور توسعه‌ی فناوری‏های معدنکاری و پاسخ به نیازهای فناورانه در حوزه‌ی معادن و صنایع معدنی به ویژه برنامه‏ ریزی و انجام مهندسی معکوس در معدنکاری ذکر کرد و گفت: تاکنون مجموعه شرکت‌های فناور این مجموعه هفت تکنولوژی معدنکاری ار معکوس سازی کرده‌اند.

معاون وزیر علوم از خودروی خرج گذاری چالهای انفجاری که واردات آن از خارج از کشور ممکن نیست نیز رونمایی کرد. این خودرو که توسط شرکت دانش بنیان پادرا معدن ایرانیان ساخته شده است قیمتی معادل ۱۳ میلیارد تومان دارد که محققان این شرکت در استان یزد با هزینه‌ای تقریباً نصف یعنی ۷ میلیارد تومانی آن را تولید کرده‌اند.

  • نویسنده : بهناز عسکری