به گزارش صبح ساباط؛ محسن مهدیان نویسنده و روزنامه نگار انقلابی پنج شنبه شب  در مراسم گرامی داشت روز قشر بسیج رسانه در استان یزد با عنوان دیده بان صبح  که در سالن آمفی تئاتر کانون بسیج برگزار شد با اشاره به اهمیت جهاد تبیین در عصر شبکه گفت: متاسفانه رسانه ها و خبرنکاران ما […]

به گزارش صبح ساباط؛ محسن مهدیان نویسنده و روزنامه نگار انقلابی پنج شنبه شب  در مراسم گرامی داشت روز قشر بسیج رسانه در استان یزد با عنوان دیده بان صبح  که در سالن آمفی تئاتر کانون بسیج برگزار شد با اشاره به اهمیت جهاد تبیین در عصر شبکه گفت: متاسفانه رسانه ها و خبرنکاران ما مناسب ارایش جنگی در عصر رسانه نیستند در حالی که  در این عصر فعالان عرصه رسانه نیازمند این آرایشند.

استاد حوزه رسانه در ادامه اظهار داست: امروز در شرایط سختی به سر میریم به گونه ای که دوران افول رسانه های رسمی را شاهد بوده و هرکس در هر کجا قرار دارد محکوم به کار رسانه ای است و باید گارد جنگ شناختی بگیرد.

مهدیان جنگ شناختی و جهاد تبیین را موضوعاتی کاملا جدید در عرصه رسانه دانست و ابزار داشت: جنگ ها هرکدام دسته بندی های مختلفی دارند که معروفترین آن ها جنگ سخت، نیمه سخت و نرم هستند که در اینجا ما جنگ ها را از منظر تاثیر بر فرد بررسی می‌کنیم.

این فعال رسانه ای در ادامه جنگ اراده ها را اولین نوع جنگ برشمرد و افزود:در این نوع جنگ دشمن مقابل اراده ما می ایستد  و به میزان قوی شدن ما دشمن نیز قویتر می شود اما در نهایت دشمنان ما متوجه شدند در این جنگ موفق نخواهند بود مثل دفاع مقدس و جنگ تحمیلی.
مهدیان اضافه کرد: جنگ بعدی ایستادگی دشمن در برابر رفتارهاست یعنی وقتی دشمن می بیند دست به اقتصاد مقاومتی زدیم تحریم های اقتصادی یا در برابر پیش فت های علمی تحریم های علمی را علم میکند و زمانی که دشمن متوجه می شود مردم سخت جلویش ایستادند روش خود را عوض می‌کند.

وی جنگ بعدی را هدف قرار دادن نقطه شروع اراده ها برشمرد و اظهار داشت: در این نوع جنگ بینش و گرایش که  ارداه را شکل می دهد مورد هدف قرار گرفته و سعی در تغییر آن ها می‌دهد مثل تهاجم فرهنگی در دهه ۷۰ که با بیان شبهات در حوزه ارزش ها و اعتقادات آن ها را دستخوش تغییرات قرار می دهد.
مهدیان در بخش دیگری از سخنانش جنگ امروز را جنگ تمام عیار عنوان کرد و گفت: در جنگ سخت شکست یعنی حذف فیزیکی ولی در جنگ نرم، حذف با تغییر نظام گرایشی و بینشی و دستکاری باورها انجام می‌شود اما در جنگ شناختی جنگ در حوزه شناخت بوده و نظام ادراکی و واقع هدف قرار می‌گیرد و در این صورت است که فرد با همان بینش و باور خود در جبهه حق به دلیل جابه جایی وقایع و تلقین کار دشمن را انجام می دهد
وی با اشاره به پروژه رسانه ای دشمن در بحث سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: دشمن طی دو سال گذشته در این زمینه تلاش کرده تا ادراک ما را از واقع جابه جا کند و با جنگ شناختی باورها را دستکاری کرده و تلقین می‌کند که حادثه تعمدی بوده است.

مهدیان در پایان با اشاره به اینکه امروز فضای رسانه ای به شکل سابق حذف شده و بر روی پلتفرم هایی نظیر واتساپ، اینستاگرام و… قرار گرفته اظهار داشت: هر کس امروز در دست خود تلفن همراه دارد سهم رسانه ای نیز داشته و می تواند در این حوزه  نقش افرین باشد.

گفتنی سالروز شهادت شهید غلامرضا رهبر به عنوان روز قشر بسیج رسانه نام گذاری شده است.

  • نویسنده : حیران